03:49 05 اوت 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 04

رئیس کمیسیون انرژی مجلس جزئیات بیشتری از نحوه خرابکاری اخیر در نیروگاه هسته‌ای نطنز ارائه کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت اتفاقی که در نطنز افتاده برای بار اول نیست اما مدلی که اتفاق افتاده نو و جدید است. ولی موضوع خرابکاری و استفاده از مواد منفجره برای اولین بار نیست. در طول 15 سال گذشته دشمن مداوم تلاش کرده این کار را انجام دهد.

وی در ادامه گفت:« فکر می‌کنیم این پنجمین بار بزرگ بود نه کوچک، یعنی این دفعه آمدند شبکه توزیع و کابل باتری های یدکی را هدف قرار داده‌اند که برق را تامین می کنند.  آسیب پذیری ماشین‌های سانتریفیوژ در اثر قطع برق است.

 همیشه دشمن برنامه‌ریزی می‌کند یا خود برق را قطع کند که برای مثال یک پایه دکل را نزدیکی های نطنز یک بار قبل از سال 90 خراب کرده بودند اما دکل نیافتاده بود تا برق را قطع کند. چون تصورشان این است که ما فقط از برق بیرونی استفاده می‌کنیم ولی این جوری نیست. حالا فهمیده‌اند که ما برق را لزوما از بیرون استفاده نمی‌کنیم یا اگر از بیرون می گیریم ممکن است برای مصارف دیگر باشد و برق اصلی را از جای مطمن تر  می‌گیریم. به همین خاطر این دفعه برنامه شان این بود که قسمت انتهای توزیع برق  و همزمان کابلی را که از قسمت باطری خانه می آمد را هدف قرار دهند».

گفتنی است 22  فروردین ماه، وقوع اقدام خرابکارانه در بخش تأسیسات برق مجتمع غنی‌سازی نطنز، باعث ایجاد خلل در کار این مجتمع و آسیب رسیدن به بخش‌هایی از آن شد.

پس از این اتفاق، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد غنی‌سازی 60درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد و این اقدام در سحرگاه روز جمعه 27 فروردین ماه رقم خورد و اولین محصول اورانیوم غنی‌سازی‌شده 60درصدی به دست آمد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک