01:27 25 سپتامبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 51

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در خصوص اینستکس به خبرنگار اسپوتنیک گفت که این سیستم تا به حال برای ما خیر و برکتی نداشته است.

به گزارش اسپوتنیک، سید امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ایران در خصوص بازپرداخت بدهی بریتانیا از طریق سیستم اینستکس گفت: اینستکس تا به حال خیر و برکتی نداشته و تا به الان نتوانستیم پول قابل توجهی را از این طریق جابجا کنیم که من بگویم که می توان از طریق اینستکس این پول را جابجا کرد. به این دلیل که پیچیدگی هایی دارد و تا به حال اتفاق خاصی رخ نداده است.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Sputnik Iran (@sputnik_ir)

شایان ذکر است که مکانیزم اینستکس (INSTEX) یا سامانهٔ حمایت از مبادلات تجاری «ساحات» یک ابزار ویژهٔ مالی است که در ژانویه ۲۰۱۹ توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا برای تسهیل تجارت غیردلاری با ایران ایجاد شد.

پس از خروج یک ‌جانبه آمریکا از این توافق برجام، طرف‌های اروپایی این توافق ضمن ابراز «تأسف» از اقدام واشنگتن مدعی شدند بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را تضمین می‌کنند. دیرتر وزرای خارجه بریتانیا ، فرانسه و آلمان با صدور بیانیه مشترکی رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران موسوم به اینستکس را اعلام کردند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک