09:46 01 اوت 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 45

به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران ایران، روز گذشته شانزدهم فروردین ماه اولین محموله واکسن کرونای خریداری‌ شده از طریق سازوکار کوواکس را دریافت کرد.

آقای دکتر کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرد که این محموله با دو هفته اخیر به ایران رسیده و شامل حدود ۸۰۰ هزار دوز واکسن آستارازنکای تولید کره جنوبی است. همچنین وی افزود که تا پایان ماه می میلادی سه میلیون و ششصد هزار دوز واکسن از طریق ساز و کار کواکس وارد ایران می شود. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران پیش خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار و دوز واکسن را از کواکس انجام داد.

به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران، نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در ایران نیز اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یکی از کشورهای مشارکت کننده در سازوکار کوواکس، با استفاده از منابع مالی خود، اولین محموله از واکسن کرونای آسترازنکا را به تعداد هفتصد هزار و هشتصد دوز از طریق کوواکس دریافت کرد. کوواکس سازوکاری به مدیریت مشترک "ائتلاف برای نوآوری در حوزه آمادگی برای اپیدمیCEPI) “ ) "اتحاد جهانی برای واکسن و ایمن‌سازی" (GAVI ) و سازمان جهانی بهداشت WHO است که در آن صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) نقش کلیدی در ارسال واکسن بر عهده دارد.

محموله مذکور نخستین اقدام ارسالی کوواکس به ایران محسوب می‌شود و یونیسف محموله‌های بعدی از سهم واکسن تخصیص داده شده به ایران را در همکاری نزدیک با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آینده تحویل خواهد داد.

ورود محموله کوواکس به ایران
© Photo / شیوا آبشناس
ورود محموله کوواکس به ایران

محموله واکسن‌ آسترازنکای ارسالی به ایران، که در شرکت اس.کی. بایوساینس(SK Bioscience) کره جنوبی ساخته شده‌ است، شامگاه روز دوشنبه 16 فروردین در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی و در حضور تیم‌های فنی سازمان جهانی بهداشت و یونیسف تحویل نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد.

تضمین توزیع عادلانه واکسن کرونا در جهان از طریق پروژه کوواکس اولویت بسیار مهم سازمان جهانی بهداشت و شرکای آن است، و تحویل این محموله گامی مهم در تحقق این هدف محسوب می‌شود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک