04:23 22 آوریل 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 160

آرم کاروان ورزشی ایران از جام "ارژن" با قدمت چندین هزار ساله به عنوان نماد رسمی تیم ایران در بازی های المپیک تابستانی 2020 که قرار است از 23 ژوئیه تا 8 آگوست 2021 در توکیو برگزار شود، طراحی و رونمایی شد.

به گزارش اسپوتنیک، جام ارژن به عنوان نماد کاروان ورزشی ایران در المپیک 2020 توکیو انتخاب شد. تصاویر جام ارژن نشان دهنده یک مراسم بزرگ باستانی در قالب پنج حلقه متحدالمرکز است. این نقوش می تواند نشان دهد که در آن زمان ایلامی ها با کدام سرزمین ها اداره می شدند و چه تعداد از ملت ها و اقوام در ایلامی ها زندگی می کردند.

کمیته فرهنگی ستاد المپیک 2020، که ژوئن گذشته تشکیل شد، به پیشنهاد اردشیر صالح پور، جام تاریخی ارژن یا جام زندگی، به عنوان یکی از موضوعات اصلی کارگروه هویت بصری در دستور کار قرار گرفت. قدمت این جام بیش از سه هزار سال است و به وضوح برگزاری یک مراسم آیینی گروهی (چیزی مانند المپیک امروز) را در سال 1235 قبل از میلاد نشان می دهد.

به گفته باستان شناسان، بیش از سه هزار سال پیش، یک مراسم باشکوه در ایران برگزار شد که ترکیبی از هنرهای رزمی و ورزش بود. بر این اساس، آرم کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران در بازی های المپیک توکیو در سال 2020 بر اساس “مشعلی” که از نقاشی های جام ارژن گرفته شده و با رنگ های پرچم ترکیب شده بود، طراحی شد.

مرتبط:

برگزاری المپیک توکیو حتی با وجود واکسن احتمالی کرونا، ساده نخواهد بود
رئیس کمیته برگزاری بازی های المپیک توکیو استعفا داد
ایده تحریم بازیهای المپیک پکن در ایالات متحده ارزیابی شد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک