10:26 25 سپتامبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 12

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرد در ایام نوروز جلسات صحن برگزار نمی شود اما کمیسیون ها و هیئت رئیسه، فعالیت ها را، به ویژه در حوزه اقتصادی ادامه می دهند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در نشست فوق العاده کمیسیون های صنایع و معادن، کشاورزی و اقتصادی درباره بررسی مشکلات بازار شب عید، گفت: این نشست براساس ضرورت به وجود آمده برای مردم تشکیل شده، در حال حاضر در همه استان های کشور مردم در صف های طولانی خرید مرغ حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه ممکن است وضعیت تامین برخی کالاها مناسب باشد این وظیفه دولت است، ادامه داد: نشست فعلی به منظور حل تمامی مشکلات نیست، بنابر پیشنهاد دولت در سال های گذشته وزارت بازرگانی و صنعت ادغام شدند و دولت موظف بوده، وظایف آن ها را تفکیک و مشخص کند اما این اتفاق نیفتاد و صرفا تابلوی این وزارتخانه عوض شد لذا این مشکلات نتیجه ضعف مدیریت و بی عملی است.

رئیس مجلس ایران با بیان این که مشکلی که در مرغ هست نمادی از مشکلات متعدد در زنجیره تولید تا توزیع است، گفت: بحث بر سر این مشکلات دردی از مردم دوا نمی‌کند و مجلس  حتما به آن ورود خواهد کرد اما فعلا باید بحث تنظیم بازار مرغ مدیریت شود.

قالیباف اضافه کرد: یکی از مسائل جدی این بود که کشور 8 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی اختصاص داد تا در تامین این کالاها مشکلی نباشد اما مردم نفعی نبردند.

وی تاکید کرد: در گوشت قرمز اگر صف نمی بینیم به دلیل این است که مردم دیگر نمی توانند گوشت قرمز تهیه کنند و متاسفانه اکنون اتفاقاتی می افتد که خانواده ها از خرید گوشت مرغ هم محروم شوند.

رئیس مجلس ایران با اشاره به اینکه در آذرماه با وزیران مربوطه و رئیس کل بانک مرکزی نشستی درباره تامین ارز کالاهای اساسی تشکیل شد که بانک مرکزی اعلام کرد تا آن زمان 4.2 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به واردات کالاهای اساسی اختصاص داده شده است،

وی افزود: ارز 4200 تومانی تخصیص داده شده اما شرایط به گونه ای است که قدرت خرید گوشت قرمز مردم کاهش یافته و این موضوع را در خصوص لبنیات نیز شاهد هستیم.

وی اضافه کرد:  مجلس به دنبال حذف ارز 4200 تومانی بود چون 8 میلیارد دلار هزینه شد ولی مردم نفعی نبردند و در حالیکه حتی وزیر صمت موافق این اتفاق بود اما دولت درخواست کرد که این ارز در سال آینده حذف نشود و ما در راستای تعامل با دولت به این خواست احترام گذاشتیم ولذا دیگر نباید شاهد این اتفاقات باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در ادامه تصریح کرد: جلسات صحن برگزار نمی شود اما کمیسیون ها و هیئت رئیسه، فعالیت ها را، به ویژه در حوزه اقتصادی ادامه می دهند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک