ایران
دریافت لینک کوتاه
0 53

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت بسیار خوبی در رابطه با کشورهای منطقه برخوردار است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: در طول دوران سخت تحریم‌ها روابط اقتصادی ما با کشور آذربایجان طبق روال گذشته ادامه پیدا کرد.

وی با بیان اینکه با هرگونه تهدید در مورد تمامیت ارضی کشورها مخالف هستیم، افزود: آذربایجان یکی از همسایگان مهم ما طی سال‌ های گذشته به‌ ویژه در زمان تحریم‌ها بوده است و ما ارتباط خود را بر مبنای احترام و منافع متقابل حفظ می ‌کنیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران بیان کرد: یک نگرانی در موضوع حضور گسترده گروه‌های تکفیری در منطقه وجود داشت که مسئولان کشور آذربایجان این اطمینان را به ما دادند که این گروه‌ها هیچ جایگاهی نزد مردم و مسئولان آذربایجان ندارند.

عراقچی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای حل مسئله قره‌باغ طرحی را آماده و به مسئولان دو کشور ارائه کرد، عنوان کرد: توقف مخاصمات، باز پس دادن مناطق اشغال ‌شده به آذربایجان و ایجاد راه‌ های ترانزیتی بین کشورهای منطقه و ایجاد راه‌های ارتباطی انسانی از مهم‌ترین محورهای این طرح بود.

وی گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری و آنچه در موضوع 17 ربیع فرمودند، سرفصل‌ها و عناوین کلی سیاست خارجی ما در قبال مسئله قره‌باغ را تشکیل داد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: حسن همسایگی ما با کشور آذربایجان باعث شده ظرفیت‌ های خوبی برای برقراری ارتباطات گسترده ایجاد شود.

عراقچی با بیان اینکه انعقاد سد خدا آفرین از سوی ایران و آذربایجان نشان ‌دهنده مخالفت جدی ایران با اشغالگری ارمنستان در قره‌باغ بود، ادامه داد: روابط ایران و آذربایجان از شکوفایی مطلوبی برخوردار است، پروژه‌های مختلف میان این دو کشور تعریف ‌شده و رفت ‌و آمد شهروندان دو کشور و تبادل مرزی در نقاط مرزی مشترک قابل‌ توجه است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت بسیار خوبی در رابطه با کشورهای منطقه برخوردار است، مسئله قره‌ باغ یکی از بحران ‌های پیچیده در منطقه قفقاز است و همیشه یک نقطه بحرانی به‌ویژه از زمان تقسیمات شوروی به بعد بوده است.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک