15:55 28 اکتبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 51

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که مسئولیت بازگشت به توافق نامه هسته ای ایران (برجام) به عهده ایالات متحده است.

به گزارش اسپوتنیک، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت: ایالات متحده باید اولین قدم را برای بازگرداندن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بردارد، به این دلیل که آنها این توافق را ترک کردند.

ظریف در مصاحبه با "سی‌ان‌ان" بیان کرد که ایران هیچگاه از توافق هسته‌ای خارج نشده و تنها در پی خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا از برجام تعهدات خود را کاهش داده است.

وزیر امور خارجه ایران افزود: تاریخ 21 فوریه (3 اسفند) ضرب ‌الاجل ایران برای پایبندی به پروتکل الحاقی در توافق هسته‌ای است.

ظریف در ادامه گفت که توقف پایبندی به پروتکل الحاقی به معنای بسته شدن کامل درها برای احیای توافق هسته‌ای نیست.

وی تاکید کرد که توافق هسته‌ای هرگز قابل مذاکره نبوده چون پیشتر به طور کامل درباره آن مذاکره شد.

پیش از این آیت الله خامنه ای، رهبر ایران با تاکید بر رفع تحریم‌های آمریکا علیه این کشور اعلام کرده بود که تهران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی‌آزمایی ایران قرار گیرد. این، سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسئولان است و هیچکس از آن عدول نخواهد کرد.

روز یکشنبه نیز جو بایدن، رئیس جمهور آمریكا گفت كه قصد لغو تحریم های ایران را قبل از بازگشت این كشور به انجام تعهدات خود بر اساس  برجام را ندارد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک