03:56 19 ژانویه 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
ویروس کرونا در ایران (1261)
0 301

رئیس انستیتو پاستور ایران اعلام کرد: مطمئن هستیم دو فاز کارآزمایی بالینی این واکسن در کوبا هیچ عارضه‌‌ای نداشته است، می ‌‌توانیم مطمئن باشیم فاز سوم کار آزمایی به‌ صورت همزمان در ایران و کوبا انجام می‌ شود و نتایج بسیار خوبی خواهد داشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، دکتر علیرضا بیگلری عضو کمیته ملی واکسن و رئیس انستیتو پاستور ایران، در خصوص سابقه همکاری ایران و کوبا برای ساخت واکسن، اظهار داشت: الآن واکسن هپاتیت بی که در انستیتو پاستور ایران ساخته می‌ ‌شود، تکنولوژی آن از کوبا به ایران منتقل شده است و با آمدن این واکسن، نه ‌تنها ایران قادر است که این واکسن را بسازد بلکه قریب به اتفاق مردم ایران با این واکسن در مقابل هپاتیت B، واکسینه شده ‌‌اند.

بیگلری افزود: کوبا یکی از معدود کشورهایی است که صنعت تولید واکسن آن، بسیار پیشرفته است و در سالهای قبل نیز تنها کشوری بوده که فناوری تولید واکسن را به ایران انتقال داده است.

وی ادامه داد: انستیتو پاستور ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی مأمور شد که واکسن پنوموکوک یا واکسن ذات ‌الریه کودکان را بسازد و این واکسن یکی از پیچیده‌‌ترین واکسن ‌های دنیا است که کمتر از پنج کشور قدرت تولید آن را دارند که کوبا نیز یکی از آنها است. انستیتو پاستور ایران در سال ۹۸ همکاری خودش را با کوبا برای ساخت واکسن پنوموکوک شروع کرد.

عضو کمیته ملی واکسن خاطرنشان کرد: واکسن کرونای کوبا منطبق بر واکسن ذات ‌الریه کودکان است و به ‌عنوان جزئی از واکسن پنوموکوک، ایران وارد ساخت واکسن کرونای مشترک با کوبا شد و پنج تا ۶ ماه است که همکاری بین دو کشور از مراحل اولیه طراحی واکسن، آزمایش حیوانی و کار آزمایی بالینی آغاز شده است و در فاز یک و دو انسانی در کوبا مشخص شد که این واکسن، بسیار ایمن است و هیچ عوارضی نداشت و کارایی بسیار چشمگیری داشت.

رئیس انستیتو پاستور ایران تأکید کرد: چون اطمینان داریم که فاز یک و دو کارآزمایی بالینی این واکسن در کوبا هیچ عارضه‌‌ای نداشته است، می‌‌توانیم مطمئن باشیم که فاز سوم کارآزمایی آن که به‌صورت همزمان در ایران و کوبا انجام می شود، نتایج بسیار خوبی خواهد داشت و می‌‌توانیم پس از آن وارد فاز واکسیناسیون عمومی شویم.

موضوع:
ویروس کرونا در ایران (1261)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک