06:19 26 ژانویه 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 846

نخست وزیر پیشین قطر به کشورهای عربی برای گفتگو با ایران توصیه کرد.

به گزارش اسپوتنیک، حمد بن جاسم، نخست وزیر پیشین قطر به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس توصیه کرد تا دیر نشده باید با ایران سر میز گفت‌وگو بنشینند و بر تنش‌ آمریکا با این کشور حساب باز نکنند.

وی نتایج گفت‌وگو بین تهران و کشورهای عربی خلیج فارس را برای منطقه مهم ارزیابی کرد.

بن جاسم شنبه شب در حساب توییتری خود نوشت،  پیشتر به هنگام تشدید تنش آمریکا [با ایران] در زمان دولت ترامپ گفتم که گشایش گفت‌وگو بین ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس] چه‌بسا برای منطقه می‌تواند نتایج مهمی رقم بزند؛ چرا که این گفت‌وگو شاید به تنش در منطقه پایان دهد و اعتماد بین دو کرانه خلیج [فارس] را تقویت کند."

وی در ادامه نیز نوشت: "امروز بعد از پایان تنش بین کشورهای عضو شورای همکاری (بحران قطر با محور عربستان سعودی) و رسیدن دولت جدید به کاخ سفید من بار دیگر معتقدم فرصت برای این گفت‌وگو همچنان پابرجاست. توصیه می‌کنم این فرصت را مغتنم شمرده و بر روی تنش فعلی بین آمریکا و ایران حساب باز نکنند به ویژه اینکه دولت بایدن وجود دارد. ما به این نیاز داریم که یک طرحی را در همه سطوح بدون تکیه به شرط‌بندی بی‌حساب و کتاب تهیه کنیم."

یادآور می‌شود که هفته گذشته بحران چند ساله بین قطر و کشورهای عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر با وساطت کویت و فشارهای آمریکا پایان یافت و درنهایت طرفین مصالحه کردند. صلحی که پیش از آن، هیچ یک از شروط سیزده‌گانه محور سعودی برای عادی‌سازی روابط با قطر محقق نشد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک