01:56 17 آوریل 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

رئیس بانک مرکزی ایران با انتشار پیامی گفت: بانک مرکزى براى بهبود کنترل رشد متغیرهاى پولى،محدودیت بر رشد ترازنامه بانکها را از دى ماه جاری ابلاغ نموده است.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی به بیان نکاتی درباره متغیرهای پولی پرداخت و نوشت: امروز، گزارش تحلیلی آذر ماه بانک مرکزی منتشر شد. دو واقعیت آماری قابل توجه در گزارش است: 1- رشد 15.5درصدی پایه پولی در 9ماهه سال جاری. 2- توقف رشد «پول» در آذر ماه و کاهش 10.3 درصدی رشد دوازده ماهه این متغیر در آذرماه نسبت به آبان ماه بود.

چند نکته کلیدی در مورد این آمار قابل اشاره است:

توقف رشد «پول» و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذر ماه نسبت به آبان، علامت مهمی از کاهش انتظارات تورمی است.

 کنترل رشد «پایه پولی»، علیرغم شرایط بی سابقه اقتصادی و انتقال بیشتر فشارهای آن به بانک مرکزی ، اگرچه مطلوب بانک مرکزى نیست، اما اولاً رشد پایه پولی و نقدینگی باید بر اساس شرایط مورد توجه قرار گیرد و ثانیاً، بانک مرکزى براى بهبود کنترل رشد متغیرهاى پولى، محدودیت بر رشد ترازنامه بانکها را از دى ماه جاری ابلاغ نموده است تا آنچه که مقدور است جهت کنترل تورم بکار گیرد.

 امروزه ، مهمترین دست آورد علم اقتصاد در عرصه سیاست گذاری، شناخت ریشه های تورم و درمان آن است. این مهم، نتیجه سه تغییر مهم و کلیدی بوده است و آن اذعان به اینکه 1-سیاست مالی بر اساس یک قاعده مشخص انجام گیرد 2-سیاست پولی مستقل و متمرکز بر اهداف مصرح قانونی خود باشد 3-بانک مرکزی متعهد به هدف کاهش پایدار تورم باشد.

 برای تحقق این سه امر ، در کشورهایی که توفیقات مهمی در مهار و کنترل تورم داشته اند، نهادهای قانونگذار اجازه هرگونه دخالت و سلطه بر سیاست گذاری پولی را از نهادهای مختلف گرفته است و بطور مشخص ، بانک مرکزی را متولی سیاست پولی کرده و لذا، استقلال بانک مرکزی صورت قانونی و الزام آور به خود گرفته است.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от عبدالناصر همتی (@abdolnaser_hemmati)

مرتبط:

همتی: دشمن شماره یک مردم ایران به انتهای پرونده خود رسید
همتی: پیش پرداخت خرید واکسن کرونا از کوواکس واریز شد
همتی: میزان رشد دارایی بانکها به‌ زودی اعلام خواهد شد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک