06:05 14 آوریل 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 160

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس: ارائه دسترسی‌ به آژانس مشروط به اجرای تعهدات غربیهاست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری «فارس»، ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز  2 نوامبر(دوشنبه)، اظهار داشت در طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، سازمان انرژی اتمی به احیای غنی سازی 20 درصد، افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده و احیای قلب رآکتور اراک ملزم شده است ضمن اینکه ارائه دسترسی‌ به آژانس مشروط به اجرای تعهدات غربیهاست.

وی در ادامه تصریح کرد:«هدف گذاری مجلس بر این اساس است تا طرف‌های غربی را وادار کنیم با توجه به توانمندی‌های ایران در حوزه صنعت هسته‌ای، دست از تحریم ایران بردارند.

در این چارچوب طی ماه‌های گذشته طرح‌های مختلفی در مجلس مطرح شد و ریاست مجلس به کمیسیون امنیت ملی مأموریت داد تا با جمع بندی دیدگاه‌ها، طرح پخته‌ای ارائه شود.

بر این اساس جلسات متعددی در این کمیسیون برگزار شد و طرحی که یک فوریت آن با رأی بالا در صحن علنی امروز به تصویب رسید، حاصل جمع‌بندی نگاه‌های مختلف در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است.عمده هدف ما این است که مسیر فشار و تحریم علیه ایران را برعکس کرده و طرف غربی را وادار کنیم مسیری که شکل داده‌اند را تغییر دهند از این رو قصد داریم بخش‌های مختلفی از صنعت هسته‌ای را فعال کنیم.

در مقدمه این طرح به روند بدعهدی غربی‌ها اشاره شده است؛ آمریکایی‌ها بیش از 2 سال است با خروج از برجام، مجموعه‌ای از تحریم‌ها را علیه ایران شکل داده‌اند و دست به ترور شهید سلیمانی زده‌اند، همچنین اروپایی‌ها 11 تعهدی که به ایران دادند را هیچگاه عملی نکردند.

در این طرح و در راستای کاهش تعهدات برجامی، الزام سازمان انرژی اتمی به احیای غنی سازی 20 درصد، افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده و احیای قلب رآکتور اراک را در دستور کار قرار داده‌ایم که البته همگی دارای زمان بندی مشخص است.

این طرح در بخش دیگری دسترسی‌های آژانس مبتنی بر پروتکل الحاقی را برای طرف‌های غربی و اروپایی مشروط به اجرای تعهدات از سوی آنها کرده که بر این اساس خواسته ما بازگشت روند تبادلات بانکی با کشورهای باقیمانده در برجام به حالت عادی و فروش نفت در چارچوب‌های رسمی و قانونی است.

یک فوریت این طرح را پیش از انتخابات آمریکا به تصویب رساندیم تا اعلام کنیم برای ایران تفاوتی ندارد چه کسی ساکن کاخ سفید شود بلکه برای ما مهم این است که مسیر فعلی اعمال فشار بر ایران و تحریم‌ها برداشته شود».

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک