21:30 16 ژوئن 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (252)
0 16532

یک تحلیلگر نظامی از استقرار تانک‌های ایران در مرز با قره باغ خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، بابک تقوایی، تحلیلگر نظامی از مالت در حساب توئیتری خود نوشت که ایران تانک‌های تی-۷۲ ام۱ و بی‌ام‌پی-۲ خود را در امتداد مرز با قره باغ مستقر است.

این روزنامه نگار خاطرنشان کرد که دو روز پیش ارتش ایران رزمایش نظامی را در شیراز برگزار کرده و به گفته وی، این کشور در حال آماده سازی ایجاد منطقه حائل در قره باغ است.

​جنگ در خط رویارویی آذربایجان و ارمنستان در قره باغ از ۲۷ سپتامبر آغاز شده است. ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم می کنند و قره باغ از بمباران توپخانه‌ای نقاط مسکونی در این جمهوری خود خوانده از جمله استپاناکرت خبر می‌دهد. ارمنستان ادعا می‌کند آنکارا به طور فعال از باکو حمایت می‌کند و بسیج عمومی و حالت جنگی اعلام کرده است.

​وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان روز جمعه ۹ اکتبر به دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وارد مسکو شدند. مذاکرات آنها بیش از ۱۰ ساعت به طول انجامیده و با تصویب یک توافق نامه به پایان رسید. این توافقنامه شامل چهار نکته برای حل اختلاف است. از جمله طرفین از ساعت ۱۲:۰۰ روز ۱۰ اکتبر در راستای اهداف انسان دوستانه و برای مبادله اسرای جنگی و سایر زندانیان و اجساد کشته ها آتش بس از طریق میانجیگری کمیته بین المللی صلیب سرخ را اعلام کردند. باکو و ایروان  همچنین توافق کردند که "مذاکرات اساسی با هدف دستیابی به یک توافق صلح  در اسرع وقت" آغاز شود. در عین حال  طرفین تغییر ناپذیری چارچوب مذاکرات در مورد مسئله قره باغ را مورد تأیید قرار دادند. متاسفانه دیرتر وزارتخانه های دفاع ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را بارها به نقض آتش بس در قره باغ متهم کرده اند.

موضوع:
درگیری در قره باغ (252)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک