09:26 24 اکتبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 43

بانک مرکزی ایران در چند روز گذشته اقدام به عرضه روزانه 50 میلیون دلار ارز در بازار اسکناس دلار و افزایش سقف خرید در بازار توسط صرافی‌ها و بانک‌ها کرده است. 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، در ماه‌های ابتدایی امسال که بازار ارز درگیر افزایش قیمت‌ها شد، رئیس کل بانک مرکزی این امر را موقتی ‌دانست و برنامه خود برای مدیریت بازار ارز را جلوگیری از رفتارهای سفته‌بازانه نه ارزپاشی اعلام کرده بود.

همتی معتقد بود هیچ بانک مرکزی متعهد و آگاهی، منابع خود را در بازار نمی‌پاشد و بانک مرکزی قطعا با نوسانات سفته بازی مقابله می‌کند.

حال در پی افزایش‌های چشمگیر قیمت ارز در روزهای اخیر، بانک مرکزی دو تصمیم جدید گرفته که یکی عرضه روزانه 50 میلیون دلار ارز در بازار اسکناس دلار و دیگری افزایش سقف خرید در بازار توسط صرافی‌ها و بانک‌ها است. به عبارت دیگر، همتی بر خلاف صحبت‌های گذشته خود برای مدیریت و آرامش بازار ارز اقدام به ارزپاشی کرده است.  

در این راستا، کارشناسان اقتصادی معتقدند این اقدام بانک مرکزی بر بازار ارز بی تاثیر نیست اما آن را منوط به شکل‌گیری چشم‌اندازی روشن برای اقتصاد کشور، کاهش کسری بودجه، ایجاد رشد اقتصادی، افزایش نرخ بهره بانکی و... می‌دانند.  

آنطور که گزارش‌های بانک مرکزی در این زمینه منتشر شده، بیانگر این است که طی 4 روز عرضه در بازار متشکل ارزی بیش از 300 میلیون در این بازار اسکناس عرضه شده است اما صرافی‌ها در هر بار عرضه چیزی حدود 300 هزار دلار تا 1 میلیون دلار خریداری کرده‌اند بنابراین، از میلیون‌ها دلار ارزپاشی بانک مرکزی استقبال قابل توجهی صورت نمی‌گیرد و جای سوال دارد در شرایطی که کشور با کمبود ارز مواجه است و بسیاری از کالاها به تخصیص ارز احتیاج دارند، چرا این حجم ارز به بازار عرضه می‌شود درحالیکه تقاضایی برای آن وجود ندارد؟

مرتبط:

مراقب سقوط آزاد ارز باشید
سیگنال های سقوط آزاد قیمت ارز در بازار
رئیس بانک مرکزی ایران درباره پشت پرده افزایش قیمت ارز توضیح داد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک