05:32 27 ژانویه 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 71

معاون حقوقی بانک مرکزی ایران به شکایت برخی شکات آمریکایی برای دستیابی به دارایی این بانک در بورس آلمان واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امیرحسین طیبی فرد، معاون حقوقی بانک مرکزی ایران در واکنش به اخبار منتشر شده مبنی بر شکایت برخی شکات آمریکایی برای دستیابی به دارایی این بانک در بورس آلمان اظهار داشت: این موضوع مربوط به اوراق بهادار متعلق به بانک مرکزی ایران است که نزد موسسه "کلیراستریم" در لوکزامبورگ باقیمانده و ارتباطی به کشور آلمان ندارد. تاکنون آمریکایی‌ها اقدامات قضایی متعددی را به منظور توقیف این وجوه در لوکزامبورگ انجام داده‌اند و با اقدامات و پیگیری‌های حقوقی متقابل ایران که طی چند سال اخیر با هماهنگی مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری انجام شده، آمریکایی‌ها موفق به توقیف و مصادره آن نشده‌اند.

طیبی فرد تصریح کرد: در حال حاضر نیز خواهان‌های آمریکایی با توجه به شکست‌های چندباره حقوقی در لوکزامبورگ، با طرح دادخواست نزد دادگاه‌های آمریکا، در تلاش برای اخذ دستور به منظور الزام موسسه "کلیراستریم" لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمریکا هستند، که پیگیری‌های حقوقی جدی برای مقابله با این اقدامات نیز در دست اقدام است.

معاون حقوقی بانک مرکزی ایران بیان داشت: علت اصلی شکست آمریکایی‌ها در دادگاه‌های لوکزامبورگ و سایر پرونده‌های مفتوحه در دادگاه‌های اروپا، توجه به استقلال دارایی بانک مرکزی از دولت و پیروی از قاعده حقوقی بین‌المللی مصونیت قضایی اموال و دارایی بانک مرکزی ایران از اقدامات قضایی و اجرایی بوده و این امر در رأی دادگاه‌های یاد شده مورد تصریح قرار گرفته است. بانک مرکزی پیگیری‌های حقوقی لازم برای آزادسازی وجوه یاد شده که بالغ بر ۱.۷ میلیارد دلار است را در دست اقدام دارد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک