10:03 23 سپتامبر 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 01

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران سه اصل بنیادین عزاداری محرم در دوران کرونا را نام برد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایکنا، دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان داشت: امسال فعالیت و حرکت خود را با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری که دو اصل بسیار مهم را بیان فرمودند، هدایت کردیم. ایشان تأکید داشتند که ابتدا محرم با شکوه برگزار شود و دوم اینکه مبتنی بر دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی ابلاغی از سوی وزارت بهداشت برای کاهش خطرات ناشی از انتقال بیماری کرونا باشد.
وی افزود: به همین دلیل ما با همت و محوریت حجت‌الاسلام والمسلمین قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی جلسات متعددی را با وعاظ، مداحان و همچنین دلسوزان عرصه برگزاری مراسم عزاداری محرم برگزار کردیم و در این جلسات به همدلی و اتفاق نظر رسیدیم. در وزارت کشور و کمیته اجتماعی - امنیتی نیز جلسات متعدی را برگزار کردند که همه این جلسات به صدور یک شیوه‌نامه جدید با محوریت‌های بسیار متفاوت‌تر از قبل منتهی شد.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: در این شیوه‌نامه سعی شد که ما سه اصل بنیادین را مورد توجه قرار دهیم. اصل اول این است که تلاش کنیم محرمی گسترده‌تر، ولی با توجه به پروتکل‌ها برگزار کنیم و نام و یاد امام حسین(ع) و شهدای کربلا را به شکل گسترده در اقصی نقاط سرزمین‌مان گرامی بداریم. دوم اینکه اصولی مانند فاصله‌گذاری و عدم تحرک و برون رفت دسته‌های مذهبی در سطح شهر‌ها و مواردی که می‌تواند به هر شکلی باعث انتقال ویروس و شیوع آن شود را کنترل کنیم. سوم اینکه بتوانیم الگوی بسیار مناسی را از برگزاری محرم در دنیا ارائه کنیم که بتوانیم با افتخار اعلام کنیم که حتی یک نفر هم در این سرزمین به دلیل برگزاری مراسم محرم آلوده به ویروس کرونا نشده است.
نمکی اظهار کرد: جلسات متعددی برگزار شد و خوشبختانه به جمع‌بندی خوبی رسیدیم و ما و همکارانمان در وزارت بهداشت به عنوان کارشناسان ناظر بر این عرصه در خدمت این برنامه‌ها خواهیم بود. قطعاً هیئات مذهبی، وعاظ، مداحان، اهل هیئت و همه مردم بزرگوار ما که تا امروز مدیون همه همراهی‌ها و محبت‌های آن‌ها هستیم، ما را در این مسیر یاری خواهند کرد.

مرتبط:

ویروس کرونا در ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک