10:46 22 ژانویه 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
307

از ایران چک جدید ۱۰۰ هزار تومانی با صفرهای کمرنگ رونمایی شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، حذف چهار صفر از پول ملی ایران یکی از موضوعات مهمی است که از سال‌ها قبل در اقتصاد ایم کشور مطرح بوده و سرانجام با تصویب کلیات آن در مجلس شورای اسلامی به مرحله اجرا نزدیک شد.

با حذف چهار صفر از پول ملی ایران، «ریال» به «تومان» تغییر می‌کند و بر اساس لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور هر تومان معادل 10٫000 ریال واَضعاف آن «قران» خواهد بود و هر تومان معادل 100 قران می شود.

​البته قرار است که روند تبدیل واحد پولی به صورت تدریجی اجرا شود؛ بر این اساس، در دو سال ترتیبات اجرای این طرح فراهم شده و سه سال نیز دوره گذار خواهد بود که در این دوره هر دو واحد پولی (ریال و تومان) به صورت همزمان اعتبار خواهند داشت.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران درباره حذف چهار صفر از پول ملی گفته است: حذف چهار صفر در مجلس این کشور جدید نیز در حال پیگیری است اما بانک مرکزی در اسکناس‌های جدیدی که چاپ می‌کند صفرها را به صورت کمرنگ چاپ می‌کند تا به نوعی نشانه دوران گذار باشد.

رییس کل بانک مرکزی ایران در برنامه بدون تعارف شبکه 2 سیما از طرح جدید ایران چک صد هزار تومانی رونمایی کرد و گفت: صفرهای این ایران چک کم رنگ شده است.

طی سال‌های گذشته در مقطعی با تصمیم مدیریت وقت بانک مرکزی، ایران چک‌های 100 هزار تومانی از گردانه مبادلات پولی و بانکی حذف شده بود ولی از سال 92 بانک مرکزی بخشنامه ابطال ایران چک‌های 100 هزار تومانی را لغو کرد و تصمیم گرفت بار دیگر این چک پول‌ها به چرخه پولی بازگردند.

مرتبط:

دستاوردهای حذف ۴ صفر از پول ملی برای اقتصاد ایران
نظر شورای نگهبان در مورد لایحه حذف چهار صفر اعلام شد
مجمع تشخیص مصلحت نظام حدف 4 صفر از پول ملی ایران را بررسی کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک