09:05 20 اکتبر 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
21513

نماینده سابق کمیسیون اقتصادی مجلس ایران: برای کاهش قیمت ارز باید ورودی های ارزی بیشتر شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج ندیمی، یکی از نمایندگان سابق کمیسیون اقتصادی مجلس ایران در رابطه با روند قیمت ارز در کشور گفت: به طور کلی ارز در بازار عرضه و تقاضا به قیمت نهایی می رسد. برای کاهش قیمت ارز باید ورودی های ارزی بیشتر شود که احتمال آن کمتر است زیرا مناسبات بین المللی قابل اعتمادی برای ورود ارز وجود ندارد.  

وی ادامه داد: برای کاهش قیمت ارز باید قیمت تقاضا مدیریت شود و مانع ورود واردات غیر ضروری شویم. ارز تابع سیاست های اقتصادی طلاست. به طور مثال، علی رغم  کاهش ارزش پول، سود سپرده های بانکی کاهش یافت و این مسئله باعث شد بخشی از منابع از بانک ها خارج شده و به سوی منابع ارزی حرکت کند.

ندیمی ادامه داد: زمانی که ارزش پول پایین می آید، کاهش سود سپرده های بانکی خودکشی است. بنابراین همه سیاست های مربوط به بازار پول و سرمایه، مناسبات خارجی، رونق و رکود و مدیریت تقاضا در کاهش قیمت ارز تاثیر به سزایی دارد.

وی درباره زمان رسیدن تعادل در بازار ارز کشور گفت: با توجه به آنکه ارز یک کالای سرمایه ای محسوب می شود، نمی توان دقیق گفت که قیمت آن در چه تاریخی به تعادل خواهد رسید زیرا تاکنون ارزش پول مدیریت نشده است.

مرتبط:

رئيس بانک مرکزی ایران: شوک بازار ارز در کشور گذار و موقتی است
همتی: بازار ارز را مدیریت و اقتصاد را اداره می‌کنیم
فروش ارز در سامانه نیما رکورد را شکست
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک