04:53 20 اکتبر 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
103

رئیس جمهور ایران به مناسبت 5 مین سالگرد امضای برجام اعلام نمود که اساس برجام بر این مبنا بود تا به جهانیان ثابت کنیم که ایران کشوری صلح‌طلب است و پروژه امريکا و اسرائیل بی‌اساس و بی‌اعتبار است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنيم، حسن روحانی رئیس‌جمهورایران در جلسه هیئت دولت طی سخنانی با اشاره به پنجمین سالگرد امضای توافق برجام اظهار داشت: برجام نشان داد تبلیغاتی که علیه ایران به راه انداخته بودند بی اساس و بی اعتبار بوده است.

اساس برجام بر این مبنا بود تا به جهانیان ثابت کنیم که ایران کشوری صلح‌طلب است و پروژه‌ای که آمریکا و صهیونیست‌ها طی سالیان دراز دنبال امنیت‌سازی برای ایران بودند؛ ما می‌خواستیم نشان دهیم این پروژه بی‌اساس و بی‌اعتبار است.

 اسرائیلی ها در اواسط مذاکرات به اروپا رفتند و هم‌چنین یکی از سران ارتجاع به اروپا رفت تا توافقات را بهم بزند. البته آنها تاخیر ایجاد کردند و بنا بود توافق نهایی در آذر 93 نهایی شود و این را تا تیر 94 به تأخیر انداختند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: آنان در نابودی این توافق ناموفق بودند. همین مثلثِ شوم مخصوصا در سال 95 که شاهد بودند ایران و منطقه و دوستان ایران از این توافق منتفع می‌شوند، با قدرت بیشتری به میدان آمدند. رژیم فعلی آمریکا در توهمات بود و تندروها آنجا حاکم بودند و نمی‌توانست نتایج حرکات خود را ترسیم کند، وارد عمل شد ولی هدف‌شان این بود تا شکستن این توافق به گردن ایران بیفتد.

روحانی ادامه داد: ایران ثابت کرده که قانون شکنان آمریکا مقصر اصلی هستند؛ دولت فعلی آمریکا نمی‌تواند معیار چیزی باشد. بر مبنای عملکرد کاخ سفید امروز ما نمی‌توانیم میزان و معیاری را قرار دهیم برای اینکه یک توافقی را بررسی کنیم و مورد سنجش قرار دهیم. آنها از همه تواقات مهم بین المللی از توافق آب هوا و گرفته تا بهداشت جهانی و آنها از بسیاری از توافقات با کشورهای مختلف خارج شدند.

مرتبط:

روحانی: موج دوم کرونا در ایران، خردادماه شروع شد و بسیار شدید بود
روحانی: نیازهای اولیه مردم را تامین و از تولیدکنندگان حمایت می کنیم
روحانی: تعطیلی کسب و کار و اقتصاد در بلند مدت امکان پذیر نیست
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک