04:24 20 اکتبر 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در تهران (130)
74010

ایران سطح آمادگی سامانه پدافند هوایی خود را پیش از حادثه هواپیمای اوکراینی تغییر داده بود.

به گزارش اسپوتنیک، با استناد به گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران در ارتباط با تحقیقات پیرامون سقوط هواپیمای اوکراینی، سامانه پدافند هوایی ایران که در ژانویه سال 2020 هواپیمای اوکراینی را در نزدیکی تهران شلیک کرد، اندکی قبل از حادثه جابجا شده بود.

در گزارش منتشر شده در وب سایت این سازمان آمده است كه در 8 ژانویه (شب هنگام، ایران به محل استقرار نیروهای آمریکا در عراق حمله كرد)، سطح آمادگی سامانه پدافند هوایی تغییر کرده بود.

به مقامات کنترل حریم هوایی غیرنظامی اطلاع داده شد که هواپیماهایی که به آنها اجازه پرواز توسط ارتش داده شده است می توانند پرواز کنند.

هواپیمای اوکراینی این مراحل را طی کرد: مرکز کنترل حریم هوایی در ساعت 5.53 به وقت محلی درخواست هواپیمای اوکراینی را برای پرواز به مرکز سامانه پدافند هوایی ارسال کرد تا مجوز پرواز دریافت شود.

در این گزارش آمده است: "یکی از سامانه‌های پدافند هوایی تهران جابجا شده بود که منجر به تغییر موقعیت جغرافیایی و جهت این مجموعه شده بود."

این سازمان اعلام کرده است که به دلیل اشتباه انسانی  پس از جابه‌جایی سامانه، تنظیمات دوباره آن انجام نشده و اقدامات الزامی پس از جابه جایی نیز انجام نشده است.

این به نوبه خود منجر به ایجاد خطا در هنگام شناسایی هواپیما به گونه ای شد که مجموعه پدافند هوایی آن را به عنوان هدفی که از جنوب غربی به سمت تهران در حرکت است تشخیص داد (از سمت عراق).  

در ادامه این گزارش آمده است: در حالی که این هواپیما از شمال غربی از تهران پرواز می کرد و نه از جنوب غربی به پایتخت ایران.

در عین حال، گزارش می گوید: در مورد هدف، تبادل داده بین مجموعه پدافند هوایی و مرکز صورت نگرفته است و این منجر به زنجیره دیگری از وقایع شده است که در آن اپراتور هواپیماها را به عنوان هدف دشمن معرفی می کند و بدون دریافت پاسخ از مرکز هماهنگی پدافند هوایی، اولین موشک را به سمت هواپیما پرتاب می کند و پس از آن دومی را هم به همین ترتیب.

یادآور می‌شود که هواپیمایی بین المللی بوئینگ 737-800 اوکراین در پرواز به سمت کیف اندکی پس از ترک فرودگاه تهران در تاریخ 8 ژانویه سقوط کرد. 176 نفر جان باختند: شهروندان ایران، اوکراین، کانادا، انگلیس، آلمان، سوئد و افغانستان.

سپاه پاسداران ایران در 11 ژانویه گفت که به بوئینگ اوکراینی به طور تصادفی شلیک شده و عامل انسانی مقصر آن بوده است: هواپیما در نزدیکی تأسیسات نظامی ایران پرواز کرد و با هدف دشمن یعنی موشک کروز اشتباه گرفته شد. در همین زمان، ایران خاطرنشان كرد كه آنها انتظار حمله از آمریكا را داشتند و به همین دلیل سیستم‌های پدافند هوایی این كشور در آماده باش کامل قرار داشتند.  

موضوع:
سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در تهران (130)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک