21:31 11 اوت 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 182

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت که قرار است سوله ‌آسیب دیده در نطنز با تجهیزات پیشرفته‌تری بازسازی شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره به حادثه روز پنجشنبه مجتمع شهید احمدی روشن (نطنز) گفت که این سوله در ابعادی بزرگتر ساخته و با استفاده از تجهیزات بیشتر و پیشرفته‌تری احداث خواهد شد.

کمالوندی گفت: هنوز این بحث وجود دارد که ‌آیا سوله در همان نقطه فعلی ساخته شود یا با با در نظر گرفتن ملاحظات پدافندی در محل مناسب دیگری انجام شود ، اما مشخص شده است این است که سوله در ابعادی بزرگتر ساخته می‌شود و از تجهیزات بیشتر در آنجا استفاده خواهد شد.

کمالوندی با تاکید بر اینکه این حادثه هیچ وقفه و خللی در کار غنی‌سازی ایران ایجاد نمی‌کند، گفت: ممکن است این حادثه در برنامه میان مدت در توسعه و تولید ماشین‌های پیشرفته کندی‌هایی ایجاد کند که با تلاش شبانه روزی و کار جهادی همکاران جبران می‌کنیم به نحوی که حتی ظرفیت‌هایی بیشتر از قبل در این سایت ایجاد شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآورشد: قرار بود در این سوله نمونه‌های بیشتری از ماشین‌های سانتریفیوژ پیشرفته تولید شود. این سوله بعد از خروج آمریکا از برجام در روز 16 خرداد 1397 با حضور خبرنگاران این مجموعه افتتاح شد. البته مجموعه به دلیل محدودیت‌های برجامی با ظرفیت کامل کار نمی‌کرد در عین حال تکمیل هر چه بیشتر سالن مد نظر بود که تا روز حادثه نیز در دست اقدام بود.

مرتبط:

سوله بزرگتر و با تجهیزات پیشرفته‌تر در مجتمع نطنز احداث می‌شود
بررسی حادثه نطنز در کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران
اظهارت وزیر خارجه اسرائیل درباره حادثه نطنز
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک