05:30 28 ژانویه 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
158

امتناع ایران از دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعدادی از تاسیسات، مرتبط با توافق هسته ای نیست.

به گزارش اسپوتنیک، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت: " امتناع ایران از اعطای دسترسی آژانس به تعدادی از تأسیسات در قلمرو خود هیچ ارتباطی با تحقق تعهدات هسته ای این کشور در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک ایران ندارد."

وی روز دوشنبه در گفتگو با هیئت رئیسه آژانس انرژی هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواست كه فوراً به دو مورد از تاسیسات دسترسی پیدا كند كه تهران بیش از چهار ماه اجازه بازرسان آژانس را نداده است. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین ابراز نگرانی كرد كه تقریباً یك سال است كه ایران برای بحث و تبادل نظر در مورد موضوعات مربوط به مواد هسته ای احتمالاً اعلام نشده و فعالیت هسته ای، وارد بحث اساسی نشده است."

در همان زمان، گروسی گفت با وجود اظهارات تهران در ماه ژانویه مبنی بر خاتمه همه تعهدات تحت برجام، ایران در همان سطح گذشته به همکاری با آژانس انرژی هسته ای برای نظارت ادامه می‌دهد.

وی گفت: " "یک مسئله کار ما در چارچوب برجام به عنوان یک قرارداد مکمل در زیر منشور است که مقرر می کند علاوه بر فعالیت های معمول، ما وظایف ویژه ای نیز داریم که توسط کشورهای عضو به ما واگذار شده است. دوم این که چگونه ایران تعهدات معمول خود را تحت پروتکل الحاقی رعایت می‌کند که دراین مسئله با مشکل مواجه هستیم."

وی افزود: " بنابراین ، این موارد باید از هم متمایز شوند، زیرا آنها به موضوعات مختلف مربوط می شوند."

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک