16:09 15 ژوئیه 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 23

رئیس بانک مرکزی ایران با انتشاری پیامی به مخالفت آمریکا برای کمک صندوق بین‌المللی پول به ایران برای مبارزه با ویروس کرونا واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: حدود یک ماه پیش بعد از اعلام رسمی آمادگی صندوق بین‌المللی پول برای کمک سریع و بدون قید و شرط به کشورهایی که درگیر مقابله با ویروس کرونا هستند، درخواست ایران را برای استفاده از حق ایران از این حمایت صندوق اعلام کردم؛ اما افرادی در خارج، در صدد وارونه جلوه دادن تلاش‌ها و انحراف درخواست به‌ حق ایران بوده‌اند.

همتی ادامه داد: به همه اعلام می‌کنم که ساز و کار اروپایی اینستکس (INSTEX) و حتی کانال مالی سوئیس (SHTA) که به ادعای خود آمریکا از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا مستثنی است،کانال‌های در دسترس برای انجام برخی مبادلات کمک‌های انسان‌دوستانه و از جمله منابعی است که صندوق در اختیار ایران قرار خواهد داد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مخالفت آمریکا برای کمک صندوق بین‌المللی پول به ایران نوشت: کشورهای اروپایی و سایر کشورها، در روند استفاده از این دو کانال قرار دارند. امیدوارم در این برهه تاریخی، مخالفت آمریکا به وجهه تخصصی صندوق و نیز کارکرد آن برای کمک به کشورهای عضو به‌ویژه ایران، آسیبی نرساند.»همتی تاکید کرد:«ما مصمم به پیگیری درخواست خود در قالب «تامین مالی سریع» RFI هستیم و دیروز نیز در نامه‌ای به رییس صندوق، این مسئله را تاکید کردم. انتظار داریم که صندوق به سرعت، به درخواست ایران که خود از بنیانگذاران این صندوق بوده است، پاسخ مثبت دهد.

مرتبط:

درخواست کمک تعداد زیادی از کشورها از صندوق بین المللی پول به خاطر کرونا
ایران خواستار پرداخت وام درخواستی از صندوق بین المللی پول برای مبارزه با کرونا شد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک