05:55 25 اکتبر 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 05

رییس سازمان دامپزشکی ایران علت مرگ 8000 پرنده مهاجر در میانکاله را اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، علیرضا رفیعی‌پور، رییس سازمان دامپزشکی ایران مسمومیت ناشی از دو میکروب "کلوستریدیوم " و " بوتولینیوم" در پرندگان مهاجر میانکاله شهرستان بهشهر را دلیل اولیه تلف شدن 8000 بال پرنده این تالاب اعلام کرد و گفت: محیط باتلاقی و آب‌های راکد مستعدکننده بیماری بوتولیسم که ناشی از دو میکروب کلوستریدویم و بوتولینیوم بوده، است.

وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی ایران بلافاصله تلفات تالاب میانکاله مورد بررسی قرار گرفت، گفت: مطالعات میدانی و محیطی سریعا آغاز و پس از نمونه‌گیری شک به بیماری مشترک بین انسان و پرندگان بود که کمتر از 48  بیماری آنفلوآنزا و نیوکاسل رد شد. با توجه به این که آب تالاب میانکاله نیز راکد و باتلاقی است، بیماری بوتولیسم نیز ناشی از همین شرایط منجر به تولید سم در گیاه و آب در این منطقه شده و با تغذیه پرندگان از این آب و گیاه منجر به تلفات آن‌ها شده است.

رفیعی‌پور گفت: نتیجه اولیه براساس چندین آزمایش و بازدید میدانی به دست آمده است، در صورتی که نیاز به تکرار آزمایش و یا حتی ارسال نمونه‌ها به خارج از کشور برای آزمایش‌گیری باشد، از سوی دامپزشکی کشور انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 30 تیپ از بیماری بوتولیسم در جهان شناسایی شد، افزود: نوع بیماری که در پرندگان میانکاله مشاهده شده از نوع تیپ " سی ام " است که قابلیت انتقال از پرندگان به انسان را ندارد. میکروب‌های این بیماری بی‌هوازی است و سم خطرناکی در آب راکد و زمین باتلاقی ایجاد می‌کند و پیش‌بینی می‌شود این بیماری حداکثر 10 هزار پرنده را در تالاب میانکاله تلف کند.

رفیعی‌پور اثر  فاضلاب‌ها و آلاینده‌های صنعتی را رد کرد و یادآور شد: آزمایشات فلزات سنگین و فسفر نیز منفی بوده است.

مرتبط:

مشاهده بشقاب پرنده عظیمی در نزديكى خورشيد + ویدئو
برخورد پرنده ها منجر به فرود اضطراری هوایپمای مسافربری در روسیه + ویدئو
پرنده ها از آن بالا چه می بینند؟
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک