04:48 26 اکتبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
11976

وزیر امور خارجه ایران احتمال مذاکره با آمریکا را پس از ترور سپهبد سلیمانی رد نمی کند.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه اشپیگل آلمان نوشت: محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در صورتی که واشنگتن مسیر خود را تغییر داده و تحریم ها علیه ایران را لغو کند، حتی پس از ترور سردار قاسم سلیمانی احتمال مذاکره با آمریکا را رد نمی کند.

"وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا احتمال مذاکره با آمریکا پس از ترور سردار سلیمانی کمرنگ شده است، گفت: نه، من هرگز این احتمال را رد نمی کنم که مردم رویکرد خود را تغییر دهند و واقعیت را بشناسند. برای ما مهم نیست که چه کسی در کاخ سفید نشسته است. مهم است که آنها چگونه رفتار می کنند. دولت ترامپ می تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم ها را برداشته و به میز مذاکره برگردد. ما هنوز در پای میز مذاکره هستیم و این آنها بودند که میز مذاکره را ترک کردند.

ایالات متحده در سال 2018، به طور یک جانبه از توافق هسته ای با ایران (برجام) خارج شد و تحریم ها این کشور علیه تهران را دوباره از سر گرفت. دولت دونالد ترامپ لزوم کاهش صادرات نفت ایران به صفر را اعلام کرد و تحریم هایی را علیه متخلفین تحریم های جاری اعمال کرده است.

گفتنی است که در ادامه تنش ها میان ایالات متحدۀ آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا در بامداد سوم ژانویه سپهبد قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را به همراه ابومهدی‌ المهندس معاون سازمان حشد الشعبی عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داده و ترور کرد. ایران نیز در پاسخ به این اقدام آمریکا، بامداد هشتم ژانویه در عملیاتی با نام "شهید سلیمانی" برای انتقام گیری از ترور فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران، به دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق حملات موشکی انجام داد.

مرتبط:

تکذیب کفتگوی وزاری امور خارجه ایران و استرالیا
وزیر خارجه ایران از سرنوشت عامل شلیک به هواپیمای اوکراینی سخن گفت
ظریف: کشورهای عادی کشتارگاه‌هایشان را به جای کنسولگری جا نمی‌زنند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک