04:24 26 سپتامبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
1012

دیوان کیفری بین المللی صلاحیت رسیدگی به قتل ژنرال قاسم سلیمانی ایرانی را ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، دفتر دادستانی دیوان کیفری بین المللی در بیانیه ای اظهار داشت: "ما توجه شمارا جلب می کنیم كه هیچ یك از كشورهای متأثر، اعم از ایران، عراق یا آمریكا، عضو دیوان کیفری بین المللی نیستند و طبق ماده 12.3 اساسنامه روم صلاحیت آن را نپذیرفته است ... بنابراین این دیوان هیچ صلاحیتی در موضوع مورد بررسی ندارد."

پیش از این، سخنگوی قوه قضاییه ایران، غلامحسین اسماعیلی اعلام كرده بود كه كشورش قصد دارد مقامات دولت و نیروهای مسلح وآمریكا را در دیوان کیفری ین المللی در قبال قتل ژنرال سلیمانی پاسخگو نماید. پیش از این ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضایی ایران نیز از لزوم انجام چنین اقدامی خبر داده بود. پس از حذف و ترور سلیمانی توسط ارتش آمریکا، اوضاع در خاورمیانه به شدت رو به وخامت گذاشت.

در ادامه تنش ها میان ایالات متحدۀ آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا در بامداد سوم ژانویه سردار قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را به همراه ابومهدی‌ المهندس معاون سازمان حشد الشعبی عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داده و ترور کرد. ایران نیز در پاسخ به این اقدام آمریکا، بامداد هشتم ژانویه در عملیاتی با نام "شهید سلیمانی" برای انتقام گیری از ترور فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران، به دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق حملات موشکی انجام داد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک