03:20 18 ژانویه 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
103

کشورهای دوست باید در شرایط تحمیلی تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا به ایران کمک کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از « ایسنا»، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایارن اعلام نمود که با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا انتظار ایران از کشورهای دوست همچون ژاپن کمک به مصالح ایران است.

وی در ادامه افزود:«انتظار جمهوری اسلامی ایران از دوستان سنتی خود که بیش از 4 دهه با این کشورها در حوزه‌های مختلف همکاری تنگناتنگ داشتند این است که به کشورمان در شرایط تحمیلی تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی کمک کنند.

امروز میدان آزمایش مدعیان، دوستی با ملت ایران است ما در این میدان دوستان خود را می‌شناسیم. انتظار ایران از ژاپنی‌ها در همین راستا بوده چون ایران در مقطعی که با تحریم‌های ظالمانه و خلاف مقررات بین المللی آمریکا رو به رو است انتظار دارد که ژاپن در این باره واقع بین باشد.

بعید است پیامی از آمریکا مطرح شده باشد چون پیام ما به ژاپن درباره آمریکا داده شده است آنها به روشنی پیام جمهوری اسلامی ایران را دریافت کرده‌اند پس رایزنی در این باره امری بعید است مگر آن که آمریکایی‌ها بخواهند به برجام برگردند».

در تاریخ 8 مه 2018، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

در ماه های اخیر تنش ها میان ایران و آمریکا به طور قابل توجهی افزایش یافته است و مقامات آمریکا علاوه بر تشدید تحریم ها علیه ایران، تحریم های شدیدی را نیز علیه بخش های کلیدی اقتصاد این کشور اعمال کرد. واشنگتن هدف خود از اعمال این تحریم ها را تغییر رفتار جمهوری اسلامی اعلام می کند. آمریکا به وسیله تحریم های ثانویه، خریداران نفت ایران را مجبور به توقف خرید نفت از این کشور کرد.

به دنبال تشدید مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا و تعلل اروپایی‌ها در اجرای وعده‌ها و تعهدات برجامی آنها، شورای عالی امنیت ملی ایران همزمان با سالروز خروج آمریکا از برجام با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو این توافق اعلام کرد که ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک