23:16 21 ژوئن 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 215

آمریکا به عنوان یکی از شرکای اصلی ایستگاه بین المللی فضایی اجازه پرواز فضانورد ایرانی را به این ایستگاه با سفینه سایوز نمی دهد.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس پژوهشکده سیاست فضایی ایوان موئیسیف در این خصوص توضیح داد.

پیشتر رئیس سازمان هوافضای ایران مرتضی براری گفته بود که ایران قصد دارد مذاکراتی را با طرف روس در زمینه مسئله مربوط به ارسال فضانورد خود به ایستگاه بین المللی فضایی آغاز نماید.

موئیسیف بیان داشت: « در اینجا به نظر من مشکلاتی وجود دارد. اگر ما بدون وابستگی به آمریکا در پروازی مستقل بدون توقف در ایستگاه بین المللی فضایی فضانورد را بفرستیم، این امر ممکن است. اگرچه باز هم ممکن است مشکلاتی در ارتباط با توافق مربوط به عدم توسعه فناوری های موشکی بروز کند. اما در کل اگر ما فقط تصمیم بگیریم که او با سفینه سایوز پرواز کند و در ایستگاه بین المللی فضایی توقف نکند آنوقت شکایتی نمی تواند باشد. اما چنین پروازی برای ایرانی های بسیار گران تمام می شود. طرف آمریکایی در خصوص عدم اجازه چنین پروازی نیز هشدار داده است. دونالد ترامپ این اجازه را نمی دهد.»

پیشتر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفته بود که ایران قصد دارد فضانورد خود را به فضا بفرستد اما تهران به کمک سایر کشورهای در این زمینه نیاز دارد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک