22:53 27 سپتامبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 350

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از راه‌اندازی مدار ثانویه راکتور اراک طی دو هفته آینده خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، علی‌اصغر زارعان، دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص میزان تولید آب سنگین در ایران اظهار داشت: سالانه 20 تن آب سنگین تولید می‌کنیم و به بعضی کشورها صادر می‌کنیم. امروز ظرفیت تولید 25 تن آب سنگین را داریم در حالی‌که روز اول فکر می‌کردند ما بلوف می‌زنیم.

زارعان با بیان اینکه ایران جزو 10 کشور دارنده چرخه سوخت هسته‌ای است، گفت: امروز در طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژ در کشور خودکفا هستیم و هر نوع سانتریفیوژی که بخواهیم، می‌سازیم و هیچ مشکلی نیست. ماده اولیه راهبردی و استراتژیک ما کیک زرد است که به آن دسترسی داریم و همه دنیا می‌توانند خرید کنند اما به جمهوری اسلامی نمی‌فروشند. قبل از پیروزی انقلاب حدود 500 تن کیک زرد از آفریقای جنوبی داشتیم اما امروز دانش تولید آن را داریم.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه از راه‌اندازی مدار ثانویه راکتور در حال بازطراحی اراک طی دو هفته آینده خبر داد و افزود: این مدار ثانویه 50 درصد راکتور اراک است.

زارعان درباره ظرفیت غنی‌سازی ایران تصریح کرد: "ظرفیت غنی‌سازی ایران زیاد است و آنچه مورد نیازمان باشد غنی‌سازی انجام می‌دهیم. الزامات نه‌گانه‌ای که مسئولان در بحث مذاکرات داشتند چند تا در حوزه هسته‌ای بود. عدم اعتماد باعث شد که ما اول اورانیوم مدنظر را بگیریم و بعد اورانیوم بدهیم. امروز یک‌هزار و 44 سانتریفیوژ در فردو و 5هزار سانتریفیوژ در نطنز فعال است."

مرتبط:

تشریح اقدامات هسته ای ایران در هفته های آینده
ورود «گاز» به چرخه هسته ای ایران
واکنش ظریف به طرح مذاکره‌ مجدد بر سر مسئله هسته‌ای ایران
آمریکا: جلوی دسترسی ایران به سلاح هسته ای را می گیریم
ایران آماده برداشتن گام چهارم هسته‌ای است
اولیانوف: موضوع تولید سلاح های هسته ای در ایران منسوخ شده است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک