05:25 10 ژوئیه 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 31

رئیس بانک مرکزی ایران کاهش اتکا به درآمدهای نفتی را یکی از مهمترین موضوعات سیاست‌گذاری در کشورش دانست.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران کاهش اتکا به درآمدهای نفتی، متنوع سازی درامدهای ارزی، تعیین نقشه راه برای صادرات و ثبات در سیاست‌ها را از مهمترین موضوعات سیاست‌گذاری در کشورش دانست.

رئیس بانک مرکزی ایران طی یادداشتی در اینستاگرام خود در خصوص دو موضوع مهم مطرح شده در جلسه هیات دولت اعلام کرد: در جلسه روز گذشته دولت دو موضوع مهم مطرح و مورد بحث قرار گرفت: 1- توجه بیشتر به مسئله اصلاح و ارتقا فضای کسب و کار 2- ثبات در مقررات صادراتی و اجتناب از صدور بخشنامه های موردی در مقاطع مختلف سال برای منع صادرات با هدف تنظیم بازار.

همتی همچنین افزود: نقشه راه برای رونق صادرات، تعیین کشورهای هدف صادراتی، مشخص کردن سهم هرکدام از کالاهای صادراتی در سبد صادراتی و تعیین یک برنامه هدفمند حداقل 5 ساله برای کشورمان اقدامی ضروری است. در این راستا و در کنار گسترش تعامل با کشورهای مختلف، باید بطور جدی تلاش شود محدودیت های تحریم های خصمانه را که آثار منفی زیادی بر اقتصاد کشور و وضعیت اقتصادی مردم دارد به فرصتی جهت رونق تولید و جهش صادرات غیرنفتی تبدیل کنیم.

View this post on Instagram

A post shared by عبدالناصر همتی (@abdolnaser_hemmati) on

رئیس شورای پول و اعتبار ایران در ادامه می‌نویسد: از حدود 50 سال پیش، که نفت، سهم غالب تولید و صادرات را در اقتصاد ایران داشت، تا به امروز که نفت، کمتر از یک سوم صادرات را تشکیل می دهد، به هر دلیل دولت نتوانسته است بودجه خود را از نفت جدا کند. رشد اقتصادی کشور نیز با وجود کاهش سهم نفت به شدت متاثر از بخش نفتی است. طبعا، اثر مستقیم تحریم های ظالمانه، کاهش رشد بخش نفتی و کاهش منابع برای بودجه دولت است. این دو، با هم دیگر، بخش غیر نفتی اقتصاد و باالتبع، رشد کل اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده اند. آنچه که بانک مرکزی با سیاست های پولی و ارزی خود می تواند انجام دهد، ایجاد ثبات و کمک در جهت رونق بخش غیر نفتی است رشد بخش نفتی، برونزوا است و به تولید و صادارت نفت بستگی دارد و سیاست های بانک مرکزی بر رشد درونزا و غیر نفتی موثر است. همانگونه که پیشتر هم بیان کردم، تلاش بانک مرکزی بر رونق صادرات غیر نفتی، ورود ارز آن به چرخه اقتصاد کشور، کمک به تسهیل واردات کالاهای ضروری و سرمایهای و ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد می باشد. وضعیت سامانه نیما و پیشی گرفتن عرضه ارز نسبت به تقاضای آن نشان میدهد که با همت صادرکنندگان و تمهیدات واردات، به حول و قوه الهی از این دوره سخت نیز به سلامت عبور خواهیم کرد. بدیهی است در صورت بازگشت به شرایط طبیعی اقتصادی، بانک مرکزی نیز سیاست های اصلاحی و احتیاطی خود را ادامه  داده و از تکرار تجربه های تلخ گذشته، حتی الامکان پرهیز خواهد کرد.

View this post on Instagram

A post shared by عبدالناصر همتی (@abdolnaser_hemmati) on

 

مرتبط:

همتی: وضعیت ارزی ایران بسیار خوب است
توضیحات همتی درباره تحولات اخیر بازار ارز
پُست جدید همتی؛ طرح اصلاح نظام بانکی
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک