05:38 19 ژانویه 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
133

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای از دیدار مدیرکل موقت این آژانس با مقامات ارشد ایران و محورهای گفت و گوی میان طرفین خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، وب‌ سایت رسمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای از سفر کرنل فروتا، مدیرکل موقت این آژانس به ایران و دیدار وی با علی اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و دیگر مقامات ارشد این کشور خبر داد.

در این بیانیه آمده است: بحث‌ها حول محور فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران بوده است و بر تداوم تعامل بین آژانس و ایران در ارتباط با اجرای توافقات پادمانی و پروتکل الحاقی تأکید شد. فروتا تأکید کرد که اینگونه تعاملات نیازمند همکاری کامل و به موقع ایران است.

در ادامه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح شده است: بحث‌ها همچنین شامل راستی‌آزمایی و نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام شده است و در این خصوص، فروتا، در جریان فعالیت‌های اعلام شده ایران در ارتباط با تحقیق و توسعه سانتریفیوژ قرار گرفته است. وی اعلام کرد که گزارشی را در این خصوص در اختیار شورای حکام آژانس قرار خواهد داد.

پیش‌تر، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران یک روز پیش از پایان فرصت ۶۰ روزه دوم ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام  گفت: در گام سوم سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است، بلافاصله شروع کند و تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مدنظر بوده را کنار بگذارد و شاهد گسترش در حوزه تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژهای جدید و هر آنچه که برای غنی‌سازی نیاز داریم را سازمان انرژی انجام دهد و شاهد سرعت عمل در این زمینه باشیم.

مرتبط:

بیان جزییات گام سوم کاهش تعهدات از سوی ایران
هشدار اروپا به ایران در خصوص گام سوم کاهش تعهدات برجامی
واکنش روسیه به اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران
واکنش انگلیس به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران
واکنش مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای به گام سوم ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک