01:55 01 اکتبر 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
1160

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تعطیلی تأسیسات هسته‌ای فردو را تکذیب کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایلنا، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص اخبار منتشره درباره تعطیلی تأسیسات هسته‌ای فردو اظهار داشت: این تأسیسات تعطیل نشده و مرکز ملی خلاء در این مجموعه فعال بوده و تحقیق و توسعه را روی شیرآلات خلاء انجام می‌دهد.

کمالوندی با تصریح بر پیشرفت ایران در فناوری شیرآلات خلاء که در صنایع پیچیده هسته‌ای کاربرد دارد، در خصوص دیگر پیشرفت‌های کشورش در فناوری کوانتوم گفت: اتفاق مهم و ارزشمند دیگری که در سازمان انرژی اتمی در حال وقوع است. ورود به دروازه‌های انقلاب فناوری دنیا یعنی کوانتوم بوده که در دهه‌های آینده تحول زیادی در توسعه ارتباطات و ساخت پردازشگر‌های فوق سریع ایجاد خواهد کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه افزود: مرکز ملی کوانتوم به زودی آزمایش ارتباط ذرات کوانتومی با فاصله بیش از یک متر را انجام خواهد داد و ایران اولین کشور خاورمیانه و جهان اسلام خواهد بود که به این فناوری دسته پیدا کرده است و جزء معدود کشور‌های دنیا در عرصه مهار ذرات کوانتومی و فوتون‌ها قرار می‌گیرد.

تأسیسات هسته‌ای فردو با نام رسمی مرکز هسته‌ای شهید علی‌محمدی، تاسیساتی است که به منظور غنی‌سازی اورانیوم در عمق ۹۰ متری صخره‌های سنگی در فردوساخته شده‌ است.

مرتبط:

درخواست ژاپن از ایران برای پایبندی به توافق هسته ای
ایران درخط مقدم مبارزه با سلاح هسته‌ای قرار دارد
تقدیر نتانیاهو از هکرهای آرشیو هسته ای ایران
طرف اروپایی به کاهش مجدد تعهدات هسته‌ای ایران واکنش نشان داد
بررسی فعالیت هسته‌ای ایران در نشست اروپا
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک