20:55 29 مارس 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
جنگ نفتکش ها (113)
0 330

توقیف نفتکش ایرانی از سوی نیروی دریایی بریتانیا در تنگه جبل الطارق موجب ایجاد مناقشه دیپلماتیک میان اسپانیا و انگلیس شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، گویا توقیف نفتکش گریس-1 نه در بندر جبل الطارق که در آب های سرزمینی اسپانیا صورت گرفته شده است و همین موضوع مبنای یک مناقشه دیپلماتیک احتمالی میان اسپانیا و انگلیس خواهد بود.

دولت اسپانیا در نظر دارد به خاطر انجام این عملیات در آب های سرزمینی خود، اعتراض رسمی خود را به لندن ارایه دهد.

جبل‌الطارق یکی از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا به‌شمار می‌رود و در انتهای جنوبی شبه‌جزیره ایبری قرار دارد. اسپانیا بر اساس معاهده اوترخت تنها مالکیت منطقه جبل الطارق و بندر این منطقه را به بریتانیا واگذار کرده بود و هیچگاه از حاکمیت خود بر آب های اطراف جبل الطارق انصراف نداده است.

مقامات دولت جبل الطارق صبح روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای با اعلام توقیف یک نفتکش مدعی شدند که بر اساس شواهد، نفتکش گرِیس-1 حامل نفت ایران برای تحویل به یک پالایشگاه در سوریه بوده است. فابیان پیکاردو، وزیر اعظم جبل الطارق  به دنبال توقیف نفتکش گفت این عملیات مشترک نهاد های انتظامی محلی و تفنگداران دریایی بریتانیا بود که به دنبال دریافت اطلاعات مدلل از سوی دولت جبل الطارق در اینباره صورت گرفت که نفتکش گریس-1 تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کرده است.

موضوع:
جنگ نفتکش ها (113)

مرتبط:

جبل‌الطارق در توقیف نفتکش ایرانی مستقل عمل کرده است
ایران وعده داد تا نفتکش بریتانیایی را توقیف کند
واکنش سیاستمدار ایرانی به توقیف نفتکش ایرانی: یک نفتکش انگلیسی را توقیف کنید!
واکنش بولتون به توقیف نفتکش ایرانی
توقیف نفتکش ایرانی، نوعی راهزنی دریایی
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک