17:12 20 ژوئن 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
بارندگی شدید و سیلاب در ایران (115)
0 21

رئیس سازمان مدیریت بحران ایران برخی از دلایل وقوع سیل در استان گلستان را ذکر کرد.

 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، اسماعیل نجار گفت: پر شدن سدهای"گلستان" و "وشمگیر"، لایروبی نکردن مصب رودخانه ها و محدود بودن خروجی آب به سمت دریا از جمله علت های وقوع سیل در مناطق مسکونی است.
رئیس سازمان مدیریت بحران ایران خاطرنشان کرد مدیریت بحران کار یک دستگاه خاص نیست بلکه همه دستگاههای اجرایی کشور در زمان عادی باید در صدد پیشگیری از حوادث غیر مترقبه باشند.
اسماعیل نجار با بیان اینکه رئیس جمهور و برخی از معاونان و وزرا امروزجمعه (9 فروردین 98) برای رسیدگی به فعالیت های مربوط به سیل به خوزستان سفر می کنند افزود: هم اکنون بجز خوزستان، وضع سایر استان های سیل زده با ثبات است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: پس از تثبیت حادثه و فروکش کردن سیل، ارزیابی های مقدماتی میزان خسارت برآورد و نتیجه آن در جلسه هیئت دولت در روز چهارشنبه اعلام شد.
او گفت: 10 هزار مسکن در گلستان ارزیابی خسارت شد و بنیاد مسکن ماموریت بازسازی مسکن در گلستان را بر عهده دارد و در مازندران اولین تسهیلات مسکن به مردم سیل زده مازندران پرداخت شده است.
نجار با بیان اینکه برآوردهای دقیق تر خسارات سیل، ممکن است رقم وام ها را افزایش دهد افزود: بر اساس ارزیابی های انجام شده در بخش کشاورزی در دو استان گلستان و مازندران 3 هزار و 500 میلیارد تومان خسارت وارد شده است.
او میزان خسارت ها در بخش مسکن در استان گلستان را 10 هزار واحد و در استان مازندران را 6 هزار و 500 واحد مسکونی خسارت دیده اعلام کرد.
نجار درباره اعتبار دولت برای جبران خسارت ها گفت: قانون گذار 5 درصداز اعتبارات کل بودجه سالیانه کشور و 3 درصد برای پیشگیری و 2 درصد برای مقابله با حوادث به دولت اختیار داده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تجربه ای که اندوخته است برای بازسازی شروع به تقسیم وظایف کرده است.
او گفت: اعتبارات ساخت مسکن روستائیان 10 میلیون تومان کمک بلاعوض و در مجموع 15 میلیون تومان معیشتی 4 درصد است. برای جبران خسارت های مسکن شهر 50 میلیون تومان با کارمزد 5 درصد و 12 میلیون تومان بلاعوض در نظر گرفته شده است.
نجار با بیان اینکه 147 هزار کیلومتر رودخانه در کشور وجود دارد، گفت:طرح جامع آسیب شناسی سیل و سیلاب در کشور تهیه شده است.

 

 

 

موضوع:
بارندگی شدید و سیلاب در ایران (115)

مرتبط:

هشدار سیل در تهران
چرا تخت جمشید بر اثر سیل آسیب ندید؟ + ویدئو
تدابیر بانک مرکزی ایران برای سیل زدگان
علت وقوع سیل در شیراز
آخرین تصاویر از فاجعه سیل در استان گلستان
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک