23:16 04 ژوئن 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 20

رئیس سازمان هواشناسی ایران از ادامه بارندگی ها در فصل بهار و افزایش آن در ماه اردیبهشت 98 خبر داد.

Спасение людей после наводнения в провинции Голестан, Иран
© AP Photo / Mohsen Esmaeilzadeh/ISNA
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، سحر تاجبخش مسلمان با بیان این که پیش بینی سیلاب با متدهای مختلفی انجام می شود و سازمان هواشناسی با کمک دستگاه ها و مطالعه دبی سد ها می تواند پیش بینی های لازم را داشته باشد، اظهار کرد: پیش بینی ها بشتر با جفت شدن و ترکیب مدل های هواشناسی و هیدرولوژی انجام می شود و با این کار در منطقه قم رود توانستیم از سیل جلوگیری کنیم. با مدل های هیدرولوژی دبی آب را اندازه گیری می کنیم و پیش بینی می کنیم که طغیان رودخانه وجود دارد یا نه؟
وی ادامه داد: پیش بینی دیگر سیلاب بر اساس دِبی آب در پشت سدها انجام می شود و میزان طغیان و سرریزی آب پشت سدها سنجیده می شود. سازمان هواشناسی آمادگی توسعه شرایط موجود را دارد تا نقاط سیل خیز را شناسایی کند. بیشتر سیستم های نفوذی از سوریه، فلسطین، ترکیه و عراق عبور می کند و از غرب وارد کشور و از شرق خارج می شود. 
رئیس سازمان هواشناسی ایران درباره بیشینه و کمینه بارش ها گفت: با توجه به 2 سامانه سیلابی در کشور از 26 اسفند تا 6 فرودین میزان بارش ها مشخص شده است که بیشترین بارش ها در چهار محال و بختیاری،کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان و مازندران داشته ایم.
تاجبخش بیان کرد: بر اساس مدل های پیش بینی تا آخرین فروردین مشخص شده بارش هادر کل کشور از 6 تا 11 فروردین بیشتر از حد نرمال نشان داده می شود. هفته دوم از 12 تا 18 فروردین بارش ها کمتر می شود اما تمرکز بارش ها در زاگرس است. در هفته سوم فروردین نیز بارش های بیشتر از نرمال را داریم. در هفته چهارم از 26 فرودین تا یکم اردیبهشت بارش ها در شمال غرب و شمال شرق بیشتر از نرمال پیش بینی شده است.
وی با اعلام این که الگوهای هواشناسی نشان می دهد تا اواخر فروردین کاهش دما را شاهد خواهیم بود، اظهار کرد: موج بعدی بارشی از یکشنبه وارد کشور شده و روز جمعه و شنبه در قسمت های غرب و شمال غرب کشور این موج فعال می شود. این موج از روز یکشنبه استان های کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، زنجان و چندین استان دیگر را درگیر خواهد کرد و امکان ایجاد سیل نیز وجود دارد. 
رئیس سازمان هواشناسی ایران با بیان این که پیش بینی های بلندمدت هواشناسی نشان می دهد بارش ها در بهار ادامه دارد و در اردیبهشت بارش ها بیشتر خواهد بود، گفت: در روزهای یکشنبه در دامنه های البرز پیش بینی بارش های 100 میلیمتر شده است.

 

 

 

مرتبط:

چرا تخت جمشید بر اثر سیل آسیب ندید؟ + ویدئو
تدابیر بانک مرکزی ایران برای سیل زدگان
علت وقوع سیل در شیراز
آخرین تصاویر از فاجعه سیل در استان گلستان
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک