02:15 26 آوریل 2019
واکنش ظریف به سخنان وزیر خارجه آمریکا

واکنش ظریف به سخنان وزیر خارجه آمریکا

© AFP 2019 / Atta Kenare
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 111

وزیر امور خارجه ایران با انتشار پیامی در توئیتر به ادعای وزیر خارجه امریکا درباره نقض قطعنامه‌ 2231 این شورا از سوی تهران واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نوشت: در جدیدترین شیوه تمسخر شورای امنیت، پمپئو درخصوص نقض قطعنامه 2231 گزافه گویی کرد و سپس نقشه راهی برای نقض بیشتر این قطعنامه ارائه داد.
وی افزود: او آمریکای منزوی را به نخستین عضو دائمی شورای امنیت بدل کرد که کشورها را به علت پایبندی به قطعنامه‌ها، ملامت می‌کنند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل ادعای نقض قطعنامه‌ 2231 این شورا از سوی تهران را مطرح کرد و خواستار تحریم ایران شده بود. 

پمپئو بار پس از خروج آمریکا از برجام اتهام‌های جدیدی را مطرح کرد و با بکارگیری سیاست ارعاب، تلاش کرد تا همراهی دیگر کشورها علیه ایران را جلب کند.
قطعنامه 2231 سال 2015 پیرو برجام به تصویب رسید و همه‌ی قطعنامه‌های قبلی از جمله قطعنامه 1929 (مصوب سال 2010) را لغو کرد.
شورای امنیت در قطعنامه لغو شده 1929 ایران را از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک منع کرده بود. این در شرایطی است که متن قطعنامه 2231 هیچ‌گونه الزام حقوقی درخصوص مسئله آزمایش‌های موشکی ندارد.
ایران بارها گفته است که برنامه دفاع موشکی مشروع خود را قابل مذاکره نمی‌داند.

مرتبط:

توئیت ظریف خطاب به زورگویان
توضیحات ظریف درباره اظهاراتش برای پولشویی
پاسخ ظریف به اتهام جدید آمریکا علیه ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک