18:52 19 آوریل 2019
نان سنگک ایرانی

مقایسه قیمت کالا ها در دوره پهلوی و امروز

CC BY 2.0 / Kamyar Adl / Sangak
ایران
دریافت لینک کوتاه
11719

نسل امروز در ایران با شنیدن نرخ کالاهای زمان پهلوی حسرت ارزانی آن زمان را می خورند. این در حالی است که مقایسه نسبی قیمت های آن زمان و اکنون گواه نادرستی ادعای ارزانی قبل از انقلاب است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبسایت شهر خبر، سال ۴۹، حقوق یک کارمند در ماه ۲۰۰ تومان و حقوق یک معلم ۵۰۰ تومان و قیمت یک خودروی پیکان ۱۸۰۰۰ تومان بود. اگر کارمندی قصد خرید پیکان داشت با پس انداز حقوق ۹۰ ماه و یک معلم با پس انداز حقوق ۳۶ ماه خود قادر به خرید پیکان بود. درحالی که امروز یک کارمند با حقوق حداقل ۱.۵ میلیون تومان می تواند با پرداخت ۱۵ ماه حقوقش صاحب پراید شود.
در سال ۵۰ ، دستمزد روزانه ی یک کارگر در شهری مثل فردوس در خراسان جنوبی ۲۵ تا ۳۰ ریال بود یعنی یک کارگر اگر سه روز و نیم کار می کرد می توانست یک دلار بخرد در حالی که امروزه کارگری با مزد ۳۵ تا ۴۰ هزارتومان در روز با مزد روزانه اش قادر است ۸ دلار خریداری کند.
در سال ۵۴ ، یک حلب ۴.۵ کیلویی روغن نباتی ۲۹ تومان قیمت داشت که معادل مزد ۵ روز کارگری با حقوق روزانه ۶۰ ریال بود اما امروزه یک کارگر با مزد کمتر از یک روز خود یک حلب روغن می خرد.
سال ۵۴ ، مرغ منجمد کیلویی ۱۰۵ ریال فروخته می شد. یعنی اگر یک کارگر تمام مزد روزانه اش راپرداخت می کرد نهایتاً ۶۷۰ گرم مرغ خریداری می کرد در حالی که امروزه یک کارگر با مزد روزانه اش حداقل ۴ کیلو مرغ می خرد.
در زمان پهلوی قیمت نان سنگک ۵ ریال بود و کارگری که در روز ۶ تومان مزد دریافت می کرد می توانست ۱۲ نان سنگک بخرد ولی امروزه یک کارگر با مزد ۳۵ هزارتومان قادر است ۳۵ عدد نان سنگک بخرد.
منبع: آرشیو روزنامه های دوره پهلوی از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷

 

 

مرتبط:

حداقل حقوق کارگران در ایران
مقایسه حقوق معلمان در ایران و سایر کشورها +عکس
بازداشت آموزگاری در آمریکا به خاطر شکایت از حقوق اندک خود + فیلم
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک