19:03 16 ژوئیه 2019
نماینده مجلس ایران اعلام کرد؛ مذاکرات ایران و آمریکا در عمان

نماینده مجلس ایران اعلام کرد؛ مذاکرات ایران و آمریکا در عمان

© AFP 2019 / Carlos Barria
ایران
دریافت لینک کوتاه
2612

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران مدعی شد که کارشناسان وزارت خارجه ایران در عمان مشغول مذاکره با همتایان آمریکایی خود هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری موج ؛ جواد کریمی قدوسی، درباره رفت و آمدهای جدید مسوولان وزارت خارجه ایران و عمان اظهار داشت: عمان تبدیل به یک خلوتگاهی برای آمریکایی ها و انگلیسی ها شده است و از این طریق سعی دارند تا به ایران دسترسی پیدا کنند. وی افزود: اخیرا هم خبری مستند دریافت کردیم که بعضی از کارشناسان وزارت خارجه ایران با همتایان آمریکایی خود در عمان در حال مذاکره هستند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مذاکرات فوق پس از فرمان ممنوعیت هر نوع مذاکره با آمریکایی ها و در هر سطحی از سوی رهبر ایران انجام شده است؟ گفت: بله این خبر جدید است.

کریمی قدوسی تصریح کرد: مذاکراتی که هم اکنون در عمان در حال انجام است، مشمول فرمان رهبری معظم انقلاب می شود و این ملاقات ها مطلقا اجازه ندارد و تلاشی است برای حفظ ارتباط با تیم ترامپ.

وی افزود: وزارت خارجه قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به این جمع بندی رسیده بود که دموکرات ها پیروز انتخابات هستند. بنابراین همه قول و قرارهایشان را با دموکرات ها بسته بودند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران ادامه داد: زمانی که دموکرات ها رای نیاوردند و جمهوری خواهان در کاخ سفید مستقر شدند، دست آقای ظریف در ارتباط با تیم جدید کاملا خالی بود.

کریمی قدوسی گفت: ظریف با سابقه ای که در آمریکا داشت سعی کرد از طریق لابی هایی چون نایاک و حضور آقای غلامعلی خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل تا با تیم ترامپ ارتباط برقرار کند.

وی افزود: پس از آنکه ترامپ از برجام خارج شد، وزارت خارجه باز هم تلاشش بر این بود که به تیم ترامپ وصل شود و حتی اصرار داشتند که مذاکره هم انجام شود.

این نماینده مجلس ایران اظهار داشت: حرفی که زدم مبنی بر اینکه به دیدار مراجع می روند و تلاش می کنند تا از آنها برای جلب نظر بزرگان برای مذاکره با آمریکا استفاده کنند، کاملا موثق و مستدل بود.

کریمی قدوسی گفت: حرف هایی هم آنجا می زنند که ما اینجا با گوش خودمان و در جلسات غیرعلنی و حتی کمیسیون ها از مسوولان دولتی از جمله ظریف و جهانگیری شنیده ایم که می گویند مشکل داریم، بن بست داریم و باید برخی از مسائل مثل CFT را بپذیریم. باید تعامل کرد و یک جاهایی هم بحث مذاکره را مطرح می کنند.

وی تصریح کرد: امروز هر تلاشی برای ارتباط با آمریکایی ها برای مذاکره منجر به جدى تر شدن طرف مقابل و تشدید تحریم ها و فشارها می شود و باید بپذیریم که فرمان ولایت در این حوزه بر اساس واقعیت های موجود و بر اساس مصالح کشور مطرح شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان تاکید کرد: بنابراین رفت و آمدهایی از این قبیل که رهبری معظم انقلاب صریحا رییس جمهور و وزارت خارجه را از انجام آن نمى فرمودند، در این شرایط مطلقا دارای توجیه نیست.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک