12:30 22 سپتامبر 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 40

در دهه اول محرم بخصوص در دو روز عاشورا و تاسوعای امسال، حواشی بسیاری پیرامون نحوه و نوع عزاداری و تعزیه خوانی در ایران به وجود آمده بود.

به گزارش اسپوتنیک، تصاویری از حواشی تعزیه خوانی و مراسم عزاداری در روزهای تاسوعا و عاشورا در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که به برخی از آنها می پردازیم. برای مثال حضور اجنه در یکی از مراسم های تعزیه خوانی در "نوش آباد" شهر "کاشان" باعث تعجب بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی شده است.


گفته شده است که این تعزیه بر اساس نقلی از واقعه عاشورا برگرفته شده است که در آن رهبر اجنه به نام "زعفر جنی" از امام حسین درخواست می کند تا به کمک او و سپاهیانش در روز عاشورا بیاید و لشگر دشمن را نابود کند اما با پاسخ منفی از سوی امام حسین روبرو می شود. البته بسیاری از مورخین این مسئله را از تحریفات عاشورا می دانند.

از دیگر حواشی عزاداری امسال می توان به بدل "اسحاق جهانگیری" در استان "لرستان" اشاره کرد.

بدل اسحاق جهانگیری در مراسم عزاداری لرستان😄 🆔 @GizmizTel 💯

Публикация от کانال گیزمیز‌‌‌ (@gizmiztel) Окт 3 2017 в 11:43 PDT

این شخص به دلیل شباهت بسیار زیاد به معاون رئیس جمهور سوژه شبکه های اجتماعی شده است.
همچنین چالش مانکن در نذری پزان نیز جنجالی در شبکه های اجتماعی به پا کرده است.

عده ای با انجام چالش مانکن در هنگام پختن غذای نذری کلیپی ساخته و در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند.


بسیاری از کاربران معتقدند که اساس و هدف عزاداری با حواشی اخیر همسو نیست و درست نیست که اعتقادات و مراسم های مذهبی طوری انجام شود که حالت مسخره کردن به خود بگیرد. برخی نیز معتقدند همینکه در عصر تکنولوژی، محرم می تواند تا این حد و مثل گذشته مردم را دور هم جمع کند، ارزش بسیاری دارد.

 

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک