23:40 22 ژانویه 2018
  کلیسای سنت استپانوس مقام اول بازدید های نوروزی در شمالغرب ایران

  کلیسای سنت استپانوس مقام اول بازدید های نوروزی در شمالغرب ایران

  © Fotolia/ Melanie_10
  ایران
  دریافت لینک کوتاه
  0 60

  در طول تعطیلات عید نوروز ایرانیان و موج اول سفرهای خانوادگی نوروزی، طبق اعلام رسمی نهاد های مسئول کلیسای سنت استپانوس رتبه اول بازدید را داشت. این کلسیا که یکی از مهم ترین کلیساهای مورد احترام ارمنی های ایران و جهان است همه ساله در طول ایام گردشگری و اواخر هفته میزبان هزاران ایرانی علاقه مند به آثار تاریخی-فرهنگی است.

  اما مهم ترین عاملی که حضور گردشگران را در این مکان ارزشمند تاریخی میسر ساخته است اقدامات منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس است. منطقه آزاد ارس با همکاری سازمان میراث فرهنگی ایران ضمن مرمت و بازسازی اساسی این بنا و محوطه سازی برای آسایش بازدید کنندگان، با تلاش بی وقفه توانسته است کلیسای سنت استپانوس را در یونسکو به ثبت جهانی برساند.

  علاوه بر گردشگران همه ساله در تیر ماه ارمنی های ایرانی و غیر ایرانی برای انجام برخی مراسمات خاص مذهبی به این کلیسا و کلیسای ننه مریم که در مجاورت رودخانه ارس قرار دارد می آیند و در این زمان عوامل گردشگری منطقه آزاد ارس میزبان مهمانان ارمنی خود می باشد.
  در سالهای اخیر با گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی ایران با ارمنستان مقدمات حضور توریست های ارمنی نیز در منطقه آزاد ارس در حال فراهم شدن است و تورگردانان ارمنی طی بازدیدی که از منطقه داشتند علاقه مندی خود را برای اعزام توریست از ارمنستان و سایر نقاط جهان اعلام کرده اند. با عنایت به روابط تاریخی ایران وارمنستان و حضور این کشور در اتحادیه اوراسیا توسعه همکاری های ایران-ارمنستان می تواند مسیر خوبی برای افزایش مبادلات چند جانبه با دیگر اعضای اتحادیه بخصوص روسیه مهم ترین شریک ارمنستان باشد. در این میان منطقه آزاد ارس همانطور که پریزدنت روحانی نیز در دیدار با رئیس جمهور ارمنستان عنوان کرده است حلقه ارتباطی مهم و مطمئنی است.
  در این راستا عرب باغی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در تلاش است از توانمندیهای منحصر به فرد و متعدد این منطقه برای بهبود و افزایش تعاملات فی مابین بهترین بهره برداری را با شرکای ارمنی داشته باشد و در دیداری که با مسئولان ارمنی داشته؛ قول همکاری و انتقال تجربیات برای ایجاد زیرساخت های لازم منطقه آزاد مشترک در مرز ارمنستان و ایران را داده است.

  • کلیسای سنت استپانوس
   کلیسای سنت استپانوس
   © Photo/ صادق صادق پور
  • کلیسای سنت استپانوس
   کلیسای سنت استپانوس
   © Photo/ صادق صادق پور
  1 / 2
  © Photo/ صادق صادق پور
  کلیسای سنت استپانوس

  مرتبط:

  محبوبیت رقص رئیس جمهور تاجیکستان به مناسبت نوروز در فضای مجازی (ویدئو)
  استقبال کاربران ایرانی از تبریک رسمی اینستاگرام به مناسبت عید نوروز (عکس)
  طرز تهیه تخم مرغ نقره ای سفره نوروز (ویدئو)
  برگزاری روز بین المللی نوروز در سازمان ملل متحد
  ممنوعیت اسباب کشی در ایران از ابتدای روز اول نوروز تا 13 بدر(عکس)
  اهمیت شناخت کد وعلامت شستشوی لباس ها در آستانه عید نوروز(عکس)
  مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
  کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک