21:27 18 اکتبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 143

روسیه در آینده نزدیک تحویل سامانه های دفاع موشکی اس 300 به ایران را آغاز می کند. به گزارش سایت ایرانی "پرس تی وی"، حسین دهقان ،وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از تحویل سامانۀ دفاع موشکی اس 300 به ایران تا پایان سال میلادی جاری خبر داده است.

حسین دهقان عصر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که رسانه‌های روسی از توافق تهران و مسکو در مورد تحویل سامانه اس ۳۰۰ به ایران خبر داده‌اند، گفت: "ما با طرف روسیه قرارداد بسته‌ایم و امضا نیز شده است."
وی افزود: "مراحل اجرایی قرارداد اس ۳۰۰ طی شده و ان‌شاء الله در پایان همین سال میلادی بخش عمدۀ این سیستم را در اختیار می‌گیریم".
پیشتر سرگی چمیزوف مدیر کل شرکت دولتی «روس تک» نیز اعلام کرده بود: «روسیه قرارداد فروش سامانه موشکی اس 300 را با ایران امضا کرد. فاز اول این قرارداد اجرا شده و ایران شکایت خود را از روسیه پس گرفته است».
اعلام شده که چهار سامانه جدید دفاع موشکی "اس 300 پ ام او2 " موسوم به "فاووریت" به ارزش حدود یک میلیارد دلار به ایران تحویل داده خواهد شد.
قرارداد تحویل سیستم های "اس-300" در اواخر سال 2007 میلادی امضا شد و قرار بود روسیه 5 آتشبار از این سیستم های موشکی پدافند هوایی به ارزش حدود 800 میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما در ماه سپتامبر سال 2010 " دمیتری مدودف" رئیس جمهور وقت روسیه با صدور فرمانی تحت عنوان "تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخه 9 ژوئن سال 2010 میلادی"، از جمله تحویل سیستم های اس ـ 300 را ممنوع کرد. مسکو قرارداد تحویل سامانه های "اس-300" را در سپتامبر همان سال لغو کرد.
دیرتر ایران به خاطر عدم تحویل "اس-300 " از شرکت روسی "روس آبارون اکسپورت " به دادگاه بین المللی حکمیت ژنو شکایت کرده و تقاضای 4 میلیارد دلار غرامت نمود. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز دوشنبه 13 آوریل امسال با صدور حکمی ممنوعیت تحویل سیستم های موشکی پدافند هوایی اس-300 را به ایران لغو کرد.
سیستم های "اس-300" ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. سیستم "اس-300" می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند.

مرتبط:

چمیزوف: ایران و روسیه قرارداد فروش سامانه اس 300 را امضا کردند
تدارکات برای تحویل اس 300 به ایران پایان یافته است
برچسب:
ایران, روسیه, اس - 300
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک