23:55 22 فوریه 2018
  تجاری شدن صنعت هسته ای ایران نیازمند همکاری نزدیک با روسیه

  تجاری شدن صنعت هسته ای ایران نیازمند همکاری نزدیک با روسیه

  © AP Photo/ Mehdi Ghasemi, File
  ایران
  دریافت لینک کوتاه
  مارینا الشعلان
  0 0 0

  علی اکبر صالحی ، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن سخنرانی در مراسم افتتاحیه مجموعه ی اتمی " شهید علیمحمدی" در تاسیسات مربوط به غنی سازی اورانیوم فردو اعلام کرد که تهران پروژه ی پانزده ساله برای توسعه ی برنامه ی هسته ای خود دارد که هر پنج سال از نو بررسی خواهد شد.

  به گفته ی این مقام ، پروژه ی پانزده ساله مربوط به توسعه ی انرژی اتمی در چهارچوب پروتکل مربوط به منع گسترش تسلیحات هسته ای  بوده و بعدا برای بررسی به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال خواهد شد.

  همچنین در چهارچوب این پروژه ساخت مرکز درمانی ویژه و همچنین دو نیروگاه برق اتمی کوچک در جنوب استان بوشهر برای تولید آب آشامیدنی نیز مد نظر است. به گفته ی صالحی مسئله ی مهم در این برنامه تجاری کردن صنعت هسته ای کشور است.

  آیا این پروژه موفقیت آمیز خواهد بود؟ چه دستاوردهایی در زمینه ی انرژی هسته ای در چهارچوب اجرای این برنامه ی 15 ساله ارائه خواهد شد: به استثنای تولیدات میهنی یا همراه با فن آوری های تولید شده با روسیه ؟

  حسن بهشتی پور ، کارشناس مسائل انرژی اتمی و تحلیل گر سیاسی کانال انگلیسی زبان پرس تی وی در خصوص این موضوع می گوید:

  همانطور که این کارشناس خاطر نشان نمود، ایران ضمن لغو تحریم ها می تواند نه تنها دستاوردهای خود را در زمینه ی هسته ای ارائه کرده بلکه در وهله ی اول فن آوری های تولید مشترک با روسیه را معرفی می کند. ایران توسعه ی آینده ی این روند را در کار مشترک و همکاری با کشورهای ذینفع  می داند. حسن بهشتی پور می گوید:

   ما به زودی می فهمیم که نتیجه ی برنامه ی 15 ساله ی ایران برای توسعه ی انرژی اتمی چطور خواهد بود ، زمانی که توافق جهانی بدست آمده در ماه ژوئیه بین ایران و گروه 5+1 میانجیان بین المللی تصویب گردد.

  مرتبط:

  رییس سازمان انرژی اتمی ایران: امروز بررسی موضوعات فنی پایان می یابد
  مذاکرات هیئت "روس اتم" روسیه و سازمان انرژی اتمی ایران در تهران
  برچسب:
  ایران
  مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
  کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک