18:08 20 سپتامبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 11

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار داشت کشور وی مخالف تلاش ها برای تمدید دوره ده ساله بازگشت پذیری تحریم ها در رابطه با برنامه هسته ای ایران است.

به گزارش خبرگزاری"ایرنا"، این عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که اگر آمریکایی ها بخواهند محدودیت را از 10 سال به 15 سال افزایش دهند، پاسخ جمهوری اسلامی چه خواهد بود؟ گفت: چنین چیزی امکان ندارد؛ قطعنامه شورای امنیت که دو روز گذشته صادر شد، کاملا روشن بود و تاریخ خاتمه بررسی ها کاملا در آن مشخص است و هیچ جای ابهامی ندارد.

عراقچی اضافه کرد: بنابراین طول دوره بررسی شورای امنیت از نظر قطعنامه و به صراحت قطعنامه، همان 10 سال است.

وی اضافه کرد: این که اعلام شده که بعد از 10 سال این ها قصد دارند قطعنامه جدیدی ارایه دهند و موضوع بازگشت پذیری برای چند سال تمدید شود، خواسته ای است که ابراز کرده اند اما از نظر ما هیچ اعتباری ندارد و بخشی از توافق نیست؛ بنابراین هرگونه تاریخی بعد از 10 سال فاقد موضوعیت است.
پیشتر گروه"1+5" میانجیان بین المللی به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل اعلان کرده بود که قصد دارد پس از دو سال قطعنامه جدیدی درباره تمدید مدت بازگشت پذیری تحریم ها علیه ایران به مدت 5 سال به شورای امنیت سازمان ملل تقدیم کند.


تهران و گروه"1+5" میانجیان بین المللی (روسیه، آمریکا، بریتانیا، چین ، فرانسه و آلمان) در وین به توافق تاریخی درباره حل و فصل مساله هسته ای چندین ساله ایران رسیده و مذاکرات بسیار بغرنج آنها 18 روزه آنها به انعقاد طرح جامع اقدامات مشترک منجر گردید که اجرای آنها باعث لغو کامل تحریم های اقتصادی و مالی شورای امنیت سازمان ملل ، آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی خواهد شد.

 

مرتبط:

آمریکا تعدادی از تحریم ها علیه ایران را لغو نمی کند
راه اندازی سایت کاخ سفید درباره توافق های حاصله با ایران
منبع: ایران پس از توافق هسته ای می تواند سامانه های مدرن تر از اس ـ 300 را دریافت کند
موگرینی: توافق با ایران اعتماد همسایگان را به حل بحران بیشتر می کند
روحانی: توافق هسته ای منجر به روابط نزدیک تر ایران با همسایگان می شود
برچسب:
ایران, تحریمات علیه ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک