21:34 12 نوامبر 2018
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

تهران اجازه نصب دوربین های آنلاین را در مراکز هسته ای خود نمی دهد

© Sputnik / Vladimir Pesnya
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 03

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد تهران اجازه نصب دوربین های آنلاین را در مراکز هسته ای خود نمی دهد.

به گزارش خبرگزاری"ایرنا"، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه به نقل از وزیر امور خارجه ایران گفت: برای بازرسی های مراکز هسته ای مان اجازه نصب دوربین های آنلاین را نمی دهیم.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی پس از پایان جلسه غیرعلنی مجلس با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و علی اکبر صالحی ، رییس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان داشت: صالحی در این جلسه قدرت هسته ای ایران را با کشورهای دیگری مانند ژاپن، برزیل و آرژانتین مقایسه کرد و گفت که این قدرت نشان داده است که ایران نسبت به این کشورها از برتری بیشتری برخوردار است.
جعفرزاده به نقل از صالحی افزود: علت مذاکرات هم همین توفیقات و پیشرفت ها بوده که باعث شده غربی ها با ایران مذاکره کنند چون تنها گزینه پیش روی آن ها مذاکره با ایران است و به همین دلیل ایران را در مسیر تولید سوخت هسته ای پذیرفته اند.
نماینده مردم رشت در مجلس گفت: رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد مذاکراتی که در سوئیس برگزار شد بیشتر بر روی زباله های هسته ای متمرکز بود و ما نیز پذیرفته ایم باید ایران در یک کنسرسیوم بین المللی عضو باشد تا این زباله ها که خطر زیست محیطی برای ایران و جهان دارد را بتوانیم از کشور خارج کنیم.
وی افزود: صالحی تاکید کرد که غربی ها هیچ راهی به غیر از مذاکره ندارند به همین دلیل با ایران وارد مذاکره و تفاهم شده اند.
جعفرزاده همچنین با اشاره به حضور محمدجواد ظریف در صحن غیرعلنی نیز اظهارداشت: ظریف هم خلاصه ای مذاکرات و برنامه های آینده خود را بیان کرد و درباره مواردی که نمایندگان و مردم مطرح کرده بودند و دغدغه شان بود، توضیح داد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات گفت: ظریف تاکید کرد که پروتکل الحاقی باید به تصویب مجلس برسد و در عین حال اظهارداشت که به هیچ عنوان نصب دوربین های آنلاین را در مراکز هسته ای نمی پذیریم و اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد چون تجربه تلخی درباره ترور دانشمندانمان داریم و در گذشته به دلیل شناسایی شدن این دانشمندان آنها شهید شدند.
وی به نقل از وزیر امورخارجه گفت: یکی دیگر از مواردی که در مذاکرات هسته ای مطرح شد این بود که ایران چیزی بیشتر از مکانیزم بازرسی های بین المللی را نخواهد پذیرفت بنابراین مردم دغدغه نداشته باشند که اسناد سری فاش شود.
نماینده مردم رشت همچنین به نقل از ظریف اظهارداشت که مهم ترین دستاورد این توافق این بود که غنی سازی اتمی در ایران مورد پذیرش جهانی قرار گرفته و تحریم ها لغو می شود در عین حال فردو و نطنز نیز تعطیل نخواهد شد ولی محدودیت آنها را می پذیریم و هر جایی که غربی ها از تعهدات خود عدول کنند ما نیز بازگشت خواهیم داشت.
یادآور می شود ایران و گروه"1+5" میانجیان بین المللی حل مساله هسته ای (روسیه، آمریکا، بریتانیا، چین ، فرانسه و آلمان)  روز دوم آوریل در لوزان سوئیس درباره تدوین یک توافقنامه جامع درباره برنامه هسته ای ایران به توافق سیاسی دست یافتند. دو طرف از جمله درباره توقف کار دو سوم ظرفیت های غنی سازی اورانیوم ایران طی ده سال به توافق رسیدند و همچنین تهران متعهد شد تمام برنامه های غنی سازی خود را طی 25 سال تحت کنترل بین المللی قرار دهد.
ایران و گروه"1+5" قصد دارند روز 30 ژوئن سال 2015 کار تهیه توافقنامه  جامع و نهایی را در خصوص برنامه هسته ای ایران به پایان برسانند. آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که در صورت اجرای توافقات حاصله، تحریمات علیه ایران را لغو خواهند کرد.

 

 

 

مرتبط:

موفقیت مذاکرات در مورد پرونده هسته ای ایران بهره وری مکانیسم های بین المللی را اثبات کرد
روحانی : روز تفاهم هسته ای ایران و گروه شش روزی است که در خاطره تاریخی ملت ایران خواهد ماند
گروه 5+1 ، ایران و اتفاقی که همه منتظرش بودند
لاوروف: احتمال اتمام موفق آمیز مذاکرات در مورد برنامه هسته ای ایران بسیار بالاست
سه ماه فرصت چالشی برای ایران و آمریکا
دبیر کل سازمان ملل متحد: تفاهم در مورد برنامه هسته ای ایران به برقراری ثبات در منطقه کمک خواهد کرد
وزارت امور خارجه روسیه: روند طولانی مدت مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران به پایان نزدیک شده است
بیانیه ایران و 1+5/ تحریم‌های شورای امنیت لغو می‌شود / اراک، آب سنگین باقی می‌ماند/غنی‌سازی در نطنز متمرکز می‌شود
باراک اوباما: با ایران به یک توافق تاریخی رسیدیم
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک