09:11 28 اکتبر 2021
اقتصادی
دریافت لینک کوتاه
0 31

نماینده ویژه رئیس جمهور فدراسیون روسیه در در امور سازمان همکاری شانگهای اعلام نمود که سازمان همکاری شانگهای به طور منظم تمرینات مأموریت صلح را انجام می دهد و به یک بلوک نظامی تبدیل نخواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، بختیار حکیموف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سازمان همکاری شانگهای، گفت که این سازمان به یک بلوک نظامی تبدیل نمی شود.

وی گفت: "تعدادی از کشورهای عضو پیمان امنیت دسته‌جمعی اعضای سازمان همکاری شانگاهای هستند ... تجربه ای در برگزاری انواع رویدادهای (مشترک) وجود دارد، اولین تجربه مفید بوده است، این امر توسط وزارت دفاع روسیه در زمان ریاست ما در سازمان همکاری شانگهای سال گذشته انجامشد. سپس نشست وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای برگزار شد. حتی در آن زمان  سران ادارات نظامی درباره چشم اندازهای تعامل صحبت کردند. سازمان همکاری شانگهای به طور منظم تمرینات مأموریت صلح را انجام می دهد، می توان همکاری های سازمان همکاری شانگهای و سازمان امنیت اطلاعات در مسائل امنیتی تشدید شود".

نماینده ویژه روسیه همچنین خاطرنشان کرد که مانورهای ماموریت صلح SCO 2021 ، که در حال حاضر در حال انجام است، مربوط به رویدادهای افغانستان نیست، این مانورها "با وضعیت افغانستان" ارتباط ندارد.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی است که در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه و قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان و ازبکستان تأسیس شد. کشورهای ناظر سازمان همکاری شانگهای افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان، کشورهای شریک آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا هستند. در اجلاس سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه، مراحل پذیرش ایران در سازمان آغاز شده است.

مرتبط:

سازمان شانگهای؛ راه ایران به سوی عضویت دائم
گفتگو های جدی در شانگهای پیرامون افغانستان
دستور رئیسی به وزارتخانه ها برای شناسایی ظرفیت های همکاری با سازمان شانگهای
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک