15:46 14 ژوئیه 2020
اقتصادی
دریافت لینک کوتاه
0 51

در جلسه هفتاد و یکم شورای حمل و نقل کشورهای مشترک‌المنافع درخواست ایران مبنی بر عضویت دائم پذیرفته شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، سعید رسولی مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: تا به حال ایران عضو ناظر در شورای حمل و نقل کشورهای مشترک المنافع بود. 

وی با بیان اینکه این شورا 18 عضو دارد، گفت:‌ این شورا دارای 16 عضو دائم و 2 عضو ناظر بود، که پس از به عضویت دائم درآمدن ایران، تعداد اعضای ناظر به 1 و اعضای دائم به 17 عضو تغییر کرد.

رسولی خاطر نشان شد: در هفتادمین نشست شورای حمل و نقل کشورهای مشترک المنافع، که در اردیبهشت ماه سال جاری در کشور فنلاند برگزار شد، ایران پیشنهاد داد که عضو دائم و وابسته این شورا شود که در آن اجلاس با کلیات موضوع موافقت گردید.

مدیرعامل راه‌ آهن افزود: این عضویت دائمی بعضی موانع حقوقی داشت که ما به صورت مستمر پیگیری کردیم و مکاتبات و پیگیری‌ها انجام شد، علت مسائل پیش آمده، بدهی‌های ما به کشورهای عضو شورا و... بود که همه موضوعات برطرف شد.

وی همچنین بیان داشت: در نشست هفتاد و یکم شورای کشورهای مشترک المنافع در بلاروس عضویت دائم و وابسته ما در این شورا به تصویب رسید و در پروتکل ثبت شد و از این پس ما از حق رای در این شورا برخورداریم و از همه مزایایی که کشورهای عضو در حوزه واگن دارند برخوردار خواهیم شد.

مدیرعامل راه‌آهن اظهار داشت: همچنین سامانه‌های ما در حوزه ناوگان و بازرگانی با این عضویت در بین همه کشورهای عضو همگام سازی می‌شود و استانداردهای ما بر اساس استاندارد شورا یکسان سازی خواهد شد، ضمن اینکه در حوزه صادرات،‌ واردات و ترانزیت ریلی شرایط ما بهتر می‌شود.

رسولی گفت: در اجلاس هفتاد و یکم کشورهای ترکیه و مغولستان هم برای عضویت دائم درخواست داده‌اند که در حال بررسی است.

رسولی با اشاره به اینکه روسیه ریاست شورای حمل و نقل کشورهای مشترک المنافع را برعهده دارد، گفت: کشورهای ترکمنستان، ارمنستان، فنلاند، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان، اوکراین و بلاروس از اعضای این شورا هستند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک