03:44 12 اوت 2020
اقتصادی
دریافت لینک کوتاه
0 40

روسیه هر چه کمتر از دلار در اقتصاد خود استفاده می کند.

به گزارش اسپوتنیک، روسیه  تلاش هایی برای کاهش وابستگی به دلار به انجام رسانده است که نتایج چندی ببار آورده است.

وبگاه روزنامه «وال استریت ژورنال» با انتشار مقاله ای به ارزیابی این موضوع پرداخته است.

آیا ادعای دخالت دست‌های خارجی در  بالا رفتن نرخ دلار در ایران درست است؟
© Depositphotos / Rookman48

در مقاله نشریه نامبرده  آمده است:«روسیه سعی می کند در زمانی که اقتصاد آن تحت فشار تحریم های آمریکا قرار دارد، دلار را از اقتصاد خود کنار بزند. روسیه برای محدودیت های جدیدی در خصوص نقش دلار در اقتصاد کشور آماده می شود که تا آخر ماه نوامبر اجرایی خواهند شد.

باصطلاح «غیردلاری کردن» اقتصاد که مورد حمایت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و بانک مرکزی روسیه قرار دارد، باید به کاهش ضربه تحریمی کمک کند اگر تحریم های غرب متوجه سیستم مالی روسیه بشوند».

به ارزیابی نشریه نامبرده، سهم حساب های افراد حقیقی و شرکت ها به ارز خارجی در بانک های روسیه تا 26 درصد در سپتامبر سال جاری کاهش یافت که در همین دوره زمانی سال 2016 میلادی37 درصد بود.

گسترش تجارت روسیه و چین نیز گواه این امر است.  سهم تجارت دوجانبه  به روبل و یوآن، طی 4 سال  تا 19 درصد افزایش یافته است.  مقامات رسمی روسیه نیز پیشنهاد کردند از ارز ملی در معاملات نفتی  با ایران و ترکیه استفاده شود. اما تلاش ها در این جهت فعلا  نتایج کمی ببار آورده اند.

بهر حال، روسیه نمی تواند بطور کامل دلار را از اقتصاد خود خارج کند، زیرا کشور روسیه تا حد زیادی به صادرات نفت و گاز وابسته است.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک