اقتصادی
دریافت لینک کوتاه
0 10

بر اساس آخرین گزارش ماهانه آژانس جهانی انرژی خروج آمریکا از برجام و همچنین سقوط تولید نفت در ونزوئلا که از بحران فعلی در این کشور ناشی شده، بر صادرات نفت در جهان تاثیر می گذارد .

به گزارش اسپوتنیک، آژانس جهانی انرژی معتقد است تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره خروج از برجام باعث می شود علاوه برعوامل بنیادی، اوضاع ژئوپلتیک نیز بر بررسی وضع فعلی بازار نفت در جهان اثر بگذارد.
آژانس بین المللی انرژی خاطرنشان می سازد وقتی در سال 2012 تحریم های آمریکا علیه ایران اعمال شد، صادرات نفت ایران به میزان 1.2 میلیون کاهش یافت اما فعلا "هنوزبسیار زود است که گفته شود اینبار چه رخ خواهد داد" و آیا دیگر تولید کنندگان از جمله عربستان خواهند توانست کاهش صادرات نفت ایران را جبران کنند.
آژانس جهانی انرژی در رابطه با اوضاع فعلی پیش بینی افزایش تقاضا برای نفت را از 1.5 میلیون بشکه در روز به 1.4 میلیون بشکه در روز کاهش داده است.
در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.
به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.
روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

مرتبط:

نفت کدام کشور زودتر تمام خواهد شد؟
کشف ذخایر افسانه ای جدید نفت در بحرین
اعلام همکاري روسيه در اجراي پروژه "خط لوله نفت میان ایران، پاکستان و هند"
کشف ماهواره ای نفت توسط روسیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک