22:44 27 اکتبر 2021
اخبار 75-مین سالگرد پیروزی
دریافت لینک کوتاه
0710

گوهر وارتانیان، افسر افسانه ای اطلاعاتی شوروی که سال ها در ایران فعالیت می کرد در سن 94 سالگی دارفانی را وداع گفت.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی ایوانف، رئیس دفتر مطبوعاتی سرویس اطلاعاتی خارجی روسیه گفت: گوهر وارتانیان، افسر افسانه ای اطلاعاتی و جاسوس شوروی که سال ها در ایران فعالیت می کرد در سن 94 سالگی دارفانی را وداع گفت.

گوهر لئونوونا وارتانیان در 25 ژانویه سال 1926 درلنیناکان (گومری) در ارمنستان متولد شد. در اوایل دهه 1930، خانواده وی به ایران نقل مکان کردند. در 16 سالگی، او به گروه ضد فاشیست که در آن شوهر آینده اش گئورگ آندریویچ وارتانانیان حضور داشت پیوست. در سال 1943، به عنوان بخشی از این گروه، برای اطمینان از امنیت کنفرانس تهران در این عملیات شرکت کرد. در سال 1951، زوج وارتانیان به اتحاد جماهیر شوروی بازگشتند، در 1956 آنها با موفقیت از موسسه زبانهای خارجی ایروان فارغ التحصیل شدند. در سال 1986، پس از 30 سال کار مثمر ثمر در شرایطی که به طور غیرقانونی زندگی می کردند، گوهر و گئورگ وارتانیان به وطن بازگشتند. این زن و شوهر با نام مستعار هنری و آنیتا فعالیت می کردند و از آنها با نام ماموران اطلاعاتی افسانه ای یاد می شود.

پیشتر همسر گوهر ورتانیان، گئورگ وارتانیان در سن 88 سالگی در بیمارستانی در مسکو درگذشت. دمیتری مدودف در پیامی، آقای وارتانیان را "شخصیتی درخشان و یک وطن پرست واقعی" خواند. گئورگ وارتانیان در تعدادی از ماموریت های دشوار و تاریخی از جمله در تامین امنیت جلسه سران متفقین در تهران حضور داشت.

مرتبط:

مرگ ناگهانی جاسوس عرب در زندان ترکیه
مقامات ایران از جاسوس های شناسایی شده برای نفوذ به سیا استفاده کردند
چه کسی شایعه جاسوس بودن همسر دوم ظریف را پخش کرده بود؟ + عکس
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک