پژوهشگران ایرانی یک "ابرسیاه‌چاله پرجرم" را کشف کردند

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / پژوهشگران ایرانی یک "ابرسیاه‌چاله پرجرم" را کشف کردند
پژوهشگران ایرانی یک ابرسیاه‌چاله پرجرم را کشف کردند - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.08.2022
Telegram
پژوهشگران فیزیک دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند یک فورانگر گاما را شناسایی کنند که از نزدیکی یک سیاه‌چاله با جرم یک میلیون برابر جرم خورشید عبور کرده است.
به گزارش اسپوتنیک، زینب کلانتری؛ دانشجوی دکتری کیهان‌شناسی دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: پژوهشگران ایرانی یک ابرسیاه چاله پرجرم را کشف کردند.
کلانتری تصریح کرد: با استفاده از داده‌های ماهواره فرمی، پژوهشگران دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف توانستند یک "فورانگر گاما" را شناسایی کنند که از نزدیکی یک سیاه چاله‌ای با جرمی یک میلیون برابر جرم خورشید عبور کرده است؛ فورانگر گاما به فوران پرتوی گاما گفته می‌شود که از فرا کهکشان به ما می‌رسند.
کشف نوع جدیدی از سیاهچاله ها در کهکشان های کوتوله - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.05.2022
کشف نوع جدیدی از سیاهچاله ها در کهکشان های کوتوله
این پژوهشگر دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: ماهواره فرمی که توسط ناسا در سال 2008 به مداری دور زمین پرتاب شده است، فوران‌های گاما را ثبت می‌کند؛ برای این فورانگر که از کنار سیاه‌چاله عبور کرده است، هم‌گرایی گرانشی رخ داده است؛ براساس نظریه نسبیت عام انیشتین، اثر همگرایی گرانشی زمانی اتفاق می‌افتد که نور از کنار اجرام سنگین عبور کند و مسیر نور منحرف شود.
وی ادامه داد: بر اثر هم‌گرایی گرانشی، دو یا چند تصویر از یک منبع نور تشکیل می‌شود؛ در این پژوهش با بررسی بیش از 2 هزار داده فورانگر گاما، محققان ایرانی زینب کلانتری، دکتر سهراب راهوار و دکتر رحیمی‌تبار از دانشگاه صنعتی شریف به همراه دکتر اعلی ابراهیم از دانشکده فیزیک دانشگاه مسقط عمان توانستند شواهد وجود این ابرسیاه چاله را نشان دهند.
کلانتری گفت: نتایج این پژوهش ابتدا در سال 2021 مجله معتبر استروفیزیکال ژورنال و نتایج تایید مجدد وجود این ابرسیاه چاله، هفته گذشته در همان مجله منتشر شده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала