گزارش و تحلیل

درصد شانس موفقیت توافق با آمریکا؟

© AFP 2022 / Carlos Barriaاروپا در دوراهی سخت انتخاب: برجام یا آمریکا؟
اروپا در دوراهی سخت انتخاب: برجام یا آمریکا؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.08.2022
Telegram
ایران مجبور است برای احقاق حقوق خود آنچه را می تواند نقد از آنها بگیرد چون نه آمریکایی ها و نه اروپایی ها قابل اطمینان نیستند.
اسپوتنیک - این روزها بسیاری پرس و جو می کنند که احتمال موفقیت گفتگوهای وین و رسیدن به یک توافق چه قدر است؟
برخی باور دارند که شاید ایران اگر مقداری کوتاه بیاید ممکن است توافقی حاصل گردد و برخی دیگر باور دارند که آمریکا مقصر است و باید کوتاه بیاید تا توافق حاصل گردد.
جدیدا هم برخی دیپلمات ها باور دارند که اگر ایران و آمریکا به یکدیگر اطمینان ندارند باید میانجی گری اروپا را قبول کنند و اروپا را به عنوان یک میانجی قبول کنند.
اگر به تاریخ نگاهی گذرا بیاندازید می توانید متوجه شوید که تا به حال به صورت تاریخی حتی یک توافق بین المللی وجود ندارد که آمریکایی ها پای آن را امضا کرده باشند و به آن پایبند مانده باشند و هر توافقی را که آمریکایی ها تا به حال امضا کرده اند در نهایت به یک بهانه ای آن را نقض کرده اند، در برخی موارد مثل توافق هسته ای هم حتی بدون بهانه، فقط چون این یکی رئیس جمهوری از امضای آن یکی رئیس جمهوری خوشش نمی آمد و اصرار داشت که حتما باید امضای خودش پای توافق باشد، توافق را به هم زد.
هیات مذاکره کننده ایران در وین - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.08.2022
ادامه گفتگوها در‌ وین برای سومین روز
اصلا توافق با ایران را کنار بگذارید، به توافقها و معاهده هایی که آمریکایی ها با دیگر کشورها به امضا رسانده اند و حتی کنگره آمریکا آنها را تصویب کرده نگاه بیاندازید.
کدام یکی تمام و کمال اجرا شد؟
منظور فقط توافقها و معاهداتی که با کشورهایی مانند چین و روسیه امضا شده نیست، بلکه حتی معاهداتی که با متحدین آمریکا امضا شده.
از معاهده برتون وودز گرفته تا معاهده آب و هوا و معاهده نفتا تا…
توجه داشته باشید ترامپ از معاهده بین المللی آب و هوا و معاهده نفتا خارج شد، بایدن هم آمد و برای اینکه وجهه بین المللی آمریکا را ترمیم کند ادعا کرد که به این معاهده ها بر می گردد، اما پس از اعلام بازگشت هنوز اجرا نکرده.
البته جریان به ریشه ذاتی آمریکایی ها هم بر می گردد.
عموما وقتی در باره آمریکایی ها صحبت می کنیم باید توجه داشته باشیم که ذاتا آنهایی که امروزه بر آمریکا حکومت می کنند اشغالگر این سرزمین هستند و اصالتا سرخ پوست ها مالک اصلی این سرزمین بودند و اینهایی که امروزه بر سرزمین آمریکا حکومت می کنند جدا در جد یاغیانی هستند که از اروپا به سرزمین آمریکا آمدند و مالکین اصلی این سرزمین را قتل عام کردند و سرزمین آنها را گرفتند.
جالبتر اینکه اینها عموما فرزندان مهاجران و تبعید شدگانی هستند که عموما یا در اروپا یاغی وخلافکار بودند و به آمریکا تبعید شده اند و یا اینکه از اقشار ذاتا خلافکار جامعه بودند که عرصه را در اروپا تنگ دیدند و به آمریکا مهاجرت کردند.
به همین دلیل هم می توان گفت دغل بازی و تقلب عموما در خون و ذات سیاست مداران آمریکایی می باشد و تصور اینکه می شود با آمریکا توافقی انجام داد و در نهایت این توافق سر بگیرد یک تصور ساده لوحانه بیش نیست.
البته ایرانی ها هم به خوبی این را می دانند و به همین دلیل بعد از توافق موسوم به توافق سعد آباد که با سه کشور اروپایی انجام دادند و آمریکایی ها آن را نابود کردند، وقتی قرار شد که دوباره با آمریکایی ها توافقی را انجام دهند اینبار تصمیم گرفتند که اروپایی ها را به عنوان شاهد جریان وارد کنند.
جریان وارد کردن چین و روسیه به مذاکرات بیشتر به این دلیل بود تا با کمک چین و روسیه بتوانند نوعی موازنه پای میز گفتگو ها ایجاد کنند نه به دلیل اینکه بخواهند چین و روسیه شاهد یا ضامن توافق باشند.
به همین دلیل هم هست که امروزه ایرانی ها بیش از اینکه از چین و روسیه توقع داشته باشند از اروپایی ها توقع دارند، چون بنا بر این بود که اروپایی ها هم شاهد و هم ضامن توافق باشند.
البته باز هم دل ایرانی ها آرام نگرفت و علاوه بر سه کشور اروپایی و چین و روسیه تقاضا کردند تا اتحادیه اروپا و شورای امنیت آمریکا را ضمانت کنند.
در نهایت هم دیدیم که آمریکایی ها زیر میز توافق زدند و اروپایی ها هیچ کاری نکردند.
امیرعبدالهیان: توجه جدی تیم مذاکره کننده به رعایت خطوط قرمز - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.08.2022
امیرعبدالهیان: توجه جدی تیم مذاکره کننده به رعایت خطوط قرمز
داستانی را می خواندم که زمانی یک مرد ثروتمند با یک زن فقیر تصمیم گرفتند به صورت غیر علنی با هم ازدواج کنند و مرد عاقدی که دوست خود بود و دو مرد از دوستانش را آورد و صیغه عقد را جاری کرد.
پس از مدتی مرد ثروتمند تصمیم گرفت که زن را از خانه بیرون کند و حق و حقوق زن را به او ندهد.
زن به قاضی مراجعه کرد و قاضی هم عاقد و هم شهود راخواست اما هم عاقد و هم شهود که دوستان مرد ثروتمند بودند هرگونه شناخت نسبت به زن را انکار کردند.
خوب از نظر قانونی دیگر قاضی نمی توانست کاری کند ولی وقتی قاضی اصرار زن را دید از زن خواست اگر واقعا چند سالی همسر آن مرد ثروتمند بوده وضعیت خانه آن مرد را شرح دهد.
که زن ریز به ریز وضعیت خانه را توضیح داد.
بعد قاضی تصمیم گرفت که زن را به خانه مرد ببرد و همین شد، تا آنها وارد خانه زن شدند چند سگ بسیار بزرگ در خانه به سمت زن دویدند و به او خوش آمد گفتند.
تا قاضی این جریان را دید دستور داد هم مرد و هم عاقد و هم شهود را بازداشت وبه دلیل شهادت دروغ شدیدا مجازات کنند و علاوه بر حق و حقوق مرد خانه وکاشانه اش را به عنوان مجازات مصادره کنند وبه زن بدهند و اظهار داشت که در شهری که سگ هایش باوفادار تر از مرد هایش باشند باید مردهایش را به اشد مجازات ممکن رساند.
ماجرای اروپایی ها هم امروزه مانند همان عاقد و شهود او می باشد.
به همین دلیل هم می باشد که ایران مجبور است برای احقاق حقوق خود آنچه را می تواند نقد از آنها بگیرد چون می داند نه آمریکایی ها و نه اروپایی ها در حدی نیستند که بتوان به آنها اطمینان کرد.
در پایان باز هم باید گفت توقع اینکه توافقی با آمریکا نتیجه بدهد یک توقع ساده لوحانه بیش نیست، تنها اتفاقی که می تواند در وین رخ دهد این است که ایرانی ها تلاش کنند آنچه فعلا می توانند از آمریکایی ها بستانند چون در آینده باز هم آمریکایی ها به هر بهانه ای شده دوباره زیر توافق خواهند زند.
یادآوری می کنم که گویند :"نیش عقرب نه از ره کین است اقتضای طبیعتش این است".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала